YKS tercihleri bugün bitiyor, tercihleri nasıl yapacaksınız?

YKS tercih sürecinde neler yapacaksınız?

YKS sonuçları açıklandı. Şimdi tercih dönemi başlıyor.

2019 YKS tercihleri ne zaman başlayacak?

YKS tercih dönemi 23 Temmuz 2019 tarihinde yani bugün başlıyor.

2019 YKS tercih sürecinde neler var?

23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında tercihlerini yapacak olan öğrenciler işelmleri https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri geçekleştirecekler.

Üniversite tercihleri nasıl yapılacak? Üniversite tercihinde neler önemli olacak?

Öncelikle öğrenciler 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna buraya tıklayarak ulaşabilirler.

Tercih yapacakların önce kılavuzu incelemesi gerektiğini düşünüyoruz. Kılavuzu okuyup inceleyerek kılavuza göre hareket etmek öncelikli. Ama gene de biz sizin için herşeyi düşündük bir araya getirdik.

Sonuçların sorgulanması ve uygun istenilen üniversitelerin belirlenmesi

YKS sonuçları 17 Temmuzda açıklandı. Sonuçlarınızı öğrendiniz. Hala öğrenemedim diyorsanız TIKLAYINIZ. 

Sonuçların değerlendirilmesi ve puanınıza uygun istediğiniz üniversiteleri belirlemeniz gerekiyor. Bunun için YÖK’ ün tercih robotu olan YÖK Atlasını kullanabilirsiniz. Tercih Robota buradan ulaşmak için tıklayınız.

Üniversite önlisans taban puanları için tıklayınız.      Üniversite lisans taban puanları için tıklayınız.

Tercih sihirbazından ya da taban puanlardan oluşturduğunuz puanınıza ve puan türünüze uygun üniversiteleri 23-29 Temmuz arasında oluşturup, tercihimiz için ÖSYM’ nin sitesine bağlanlanarak yapacağız. Tercih linki için  Tıklayınız.

TYT’de 150 ve üzeri puan alanlar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih ederken,  TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (engelli öğrenciler için 100 ve üzeri) olması gerekmektedir.

 Uzmanlar adaylara, puan ve başarı sırasına değil istenilen bölümlere göre liste hazırlamalarını öneriyor.

YKS tercihleri için şunlara dikkat edelim: 

-İlk sıralarda başarı sırasının üzerinde ve en çok istenilen bölümlere,
-Orta sıralarda yerleşme olasılığı yüksek olan ve başarı sırasına yakın olan bölümlere,
-Son sıralarda ise yerleşme olasılığının çok yüksek olduğu   bölümlere yer verebilirsiniz.

Ancak

Tercih edeceğiniz bölümü gerçekten isteyip istemediğinizi mutlaka sorgulayın, okumayı düşünmediğiniz bölümleri kesinlikle tercih listesine yazmayın.
-Tercihleri sıralarken asıl önemli olan hangi bölümleri istediğiniz.
-En çok istediğiniz bölümü -daha düşük puanlı olsa bile-en üste yazarak, istek sırasınıza göre listeye devam edebilirsiniz.
-Yerleşirseniz mutlu olmayacağınız bir bölümü tercihinize kesinlikle yazmayın. Açıkta kalmamak için   istemediğiniz bölümleri tercih listenize almayın.
-Tercih edilen bölüm ve üniversiteye dair özel koşulları tercih kılavuzundan mutlaka okuyun.

YKS tercih hatası yapmamak için: 

-Üniversiteleri ve bölümleri çok iyi araştırın.
-Sınav sonuç belgesini doğru yorumlayın. Puan türleri, yerleştirme puanları, başarı sıralarını
karıştırmayın.
-ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu satır satır iyice anlayarak okuyun.
-Yükseköğretim programlarının özel koşul gerektiren bölümlerini iyi öğrenin.
-Tercih yaparken puana değil yükseköğretim programlarının başarı sıralarını dikkate alarak sıralama yapacağınızı unutmayın.
-Devlet ve vakıf üniversitelerini birbirine karıştırmayın.

YKS tercihi sırasında nelere ihtiyaç var?

Öncelikle adayın puan türlerine ihtiyaç var: TYT, SAY, SÖZ, EA, DİL

 Adayın bu puan türlerindeki puanları ve başarı sıralarının bilinmesine gerek var.

–  Tercih edilmesi düşünülen programların özel koşulları bilinmelidir

 Tercih edilmesi düşünülen programların geçen seneki ve bu seneki kontenjanı arasındaki farklar neler bilinmelidir.

 Adayın tercih işlemlerini kayıt etmek için giriş yapması gereken https://ais.osym.gov.tr adresi için TC Kimlik numarası ve ÖSYM şifresi, ya da e-devlet ile giriş yapmak için e-devlet şifresi gereklidir. Çünkü sisteme bunlarla giriş yapılabiliyor.

Geçen yıldan kalan 2018 puanıyla başvurular nasıl olacak?

2018 YKS’de duyurulan ve ilk defa bu yıl uygulanacak olan TYT’den 200 ve üzeri puan alan adayların YKS’ye başvuru yapması şartıyla bu yılki TYT’ye girmeden 2018 puanlarını kullanabilmeleri ile ilgili uygulama kapsamında ise 13.019 aday başvuru yapmış olup sonraki yıllarda bu rakamda bir artış olacağı düşünülmektedir.

2018-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların, 2019-TYT nihai sınav puanlarının belirlenmesi ve bütün adayların 2019-TYT nihai başarı sıralarının oluşmasında aşağıdaki yol izlenecektir:

– 2018-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların, sınavdaki başarı sıraları dikkate alınarak yüzdelik dilim değerleri* hesaplanacaktır. 2019-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların başarı sıraları dikkate alınarak yüzdelik dilim değerleri aynı şekilde hesaplanacaktır.

–  2018-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların yüzdelik dilim değerleri referans alınarak, 2019-TYT’de bu yüzdelik dilim değerlerine karşılık gelen 200-500 puan aralığındaki puanlara dönüştürülecektir. Bu puan, “Dönüştürülmüş Puan” olarak adlandırılacaktır. Dönüştürülmüş Puanlar, 200-500 puan aralığında olmak üzere, adayların 2018-TYT sınav puanlarından daha yüksek veya daha düşük olabilecektir.

–  Hem 2018-TYT sınavına girerek Dönüştürülmüş Puanı olan, hem de 2019-TYT sınav puanı bulunan bir adayın yüksek olan puanı, adayın 2019-TYT nihai Sınav Puanı olacaktır.

–  2018-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olup 2019-TYT sınav puanı olmayan bir adayın Dönüştürülmüş Puanı, adayın 2019-TYT nihai Sınav Puanı olacaktır.

–  Bütün adayların başarı sıraları, 2019-TYT nihai Sınav Puanı kullanılarak belirlenecektir.

Sayısal verilerle YKS tercih süreci

Devlet üniversitelerinde 288.821 ön lisans, 344 bin 368 lisans, 25 bin 509 özel yetenek olmak üzere toplam 658 bin 698 kontenjanı var.

– Vakıf yükseköğretim kurumlarında 74.735 ön lisans, 81 bin 506 lisans, 3 bin 843 özel yetenek olmak üzere toplam 160 bin 84 kontenjanı var.

– KKTC ve diğer yurt dışı üniversitelerinde 3 bin 985 önlisans, 11 bin 246 lisans, 1.053 özel yetenek olmak üzere toplam 16 bin 284 kontenjan verildi.

Yani  ön lisansta 367 bin 541, lisansta 437 bin 120, özel yetenekte 30 bin 405 olmak üzere toplamda 835 bin 66 kontenjan bulunmaktadır.
Açıköğretim Fakültelerinde ise 2019 yılında 137 bin 975 ön lisans, 34 bin 150 lisans olmak üzere toplam 172.125 kontenjan verildi.
-Tüm kontenjanların toplamı 1.007.191
– Öğretmenlik programlarının kontenjanı 48 bin 546
–  Tıp programında 15.050
– Diş Hekimliği’nde 6.680
– Eczacılık’ta 3.524
– Ebelik’te 3.690
– Hemşirelik’te ise 15.033 
– Hukuk fakültelerinin kontenjanları 16 bin 97
– Ziraat-Tarım ve Doğa Bilimleri fakültelerinin programlarının kontenjanı 5 bin 201
– Mimarlık programlarının kontenjanı 8 bin 641
– Mühendislik programlarının kontenjanı 77 bin 430
– Temel Bilimlerde ise kontenjan 10 bin 87 
YKS tercih kılavuzunda üniversitelerimizde geleceğin meslekleri olarak addedilen “Bilgi Güvenliği Teknolojisi, Yapay Zeka Mühendisliği, Yazılım Geliştirme, Dijital Medya ve Pazarlama, Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi, Üç Boyutlu Modelleme ve Animasyon gibi lisans ve önlisans programlarına da yer verildi.

Okul birincisinin tercihi nasıl olacak

YKS’de başarılı olan okul birincileri, genel kontenjan (öncelikle) ve okul birincileri kontenjanı göz önünde tutularak merkezi yerleştirme ile yerleştirme puanlarının elverdiği en üst tercihlerine yerleştirileceklerdir.

Okul birincileri için ayrılan kontenjanlar sınırlıdır. Bu nedenle tercihlerinin tümünü çok istenen yükseköğretim programları arasından yapan okul birincileri, puanları yeterince yüksek değilse hiçbir programa kayıt hakkı kazanamayabilirler.

Okul birincileri için ayrılan kontenjanların dolmaması durumunda boş kontenjan, genel kontenjana aktarılır. Okul birincileri, bu olanaktan yararlanabilmek için tercihlerini, puan durumlarını göz önünde tutarak dengeli bir şekilde yapmalıdır.

Aynı programı tercih etmiş adayların durumu ne olacak

Merkezi yerleştirme işleminde bir programa kesin kayıt hakkı kazananların belirlenmesinde aynı programı tercih etmiş adaylar arasından, tercihi hangi sırada olursa olsun yerleştirmede kullanılan yerleştirme puanı ve varsa ek puan toplamı büyük olan adaya öncelik tanınacaktır. Eğer adayların yerleştirme puanları eşitse, ilgili TYT/SAY/SÖZ/EA/DİL sınav puanı büyük olana öncelik verilecektir.

Eşitlik sürdüğü takdirde söz konusu yükseköğretim programını daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine sürdüğü takdirde OBP’si yüksek olana, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.