YKS sınavı bu hafta, bu tüyolara dikkat

15 Haziran 2019 tarihinde uygulanacak olan 2019-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 16 Haziran 2019 tarihinde uygulanacak olan 2019-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve 2019-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT)adaylarının sınava gireceklerinin tüm işlemleri tamam.  Adaylar artık sınav saatini bekliyorlar. Sınava girecekler yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile almayı unutmamalılar.

Sınav saat 10:00′ da

2019-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) için adaylar saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacağı için adaylar burada en az bir saat önce bulunmalılar. Aynı şekilde 2019-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) için adaylar saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklar.

Sınava girı̇ş belgesinde yer alan temel kurallar

Sınavdan önce ÖSYM’ den önemli hatırlatmalar geldi. Buna göre sınav giriş belgesinin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraf olmasına özen göstermelidirler. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır. Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir.

Sınava Giriş Belgesi’ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

Bina girişinde yoğunluğa yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri ve sınavdan en az 1 saat önce sınavın yapılacağı bina önünde hazır bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.

Kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, şeker, peçete, ÖSYM tarafından temin edileceğinden, şeffaf pet şişe içerisindeki su dışında hiçbir araç, gereç, içecek ve yiyeceği sınava gireceğiniz binaya getirmeyiniz. Sınava şeffaf pet şişe içerisinde su getirebilirsiniz. Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur:

ÖZEL KİMLİK BELGESİ:

Nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı

Süresi geçerli pasaport, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı

Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar

Bunların dışındaki , sürücü belgesi , meslek ki mli k kartları vb. di ğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.

Üzerinde soğuk damga, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanımasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (TC Kimlik Numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır. Sınav günü sınav görevlilerinin, fotoğrafından adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Uzmanımızdan hatırlatmalar

YKS sınavı zamanı artık geldi. Öğrenciler ve veliler sistemin artık bize dayattığı bu sınav gerçeğini kabullenerek sınavla ilgili kaygılarını doğru yönetmeliler. Doğru yönetilen bir kaygı başarının anahtarıdır.

Öncelikle bu sınav da diğer sınavlar gibi her şeyin sonu değildir. Sınav bir amaçtır, hedef değil. Hedef ve amaçlarımızı karıştırmadan hareket etmeliyiz. Amaçlar hedeflere götüren unsurlardır.

Hedefe, küçük adımlarla, kaygılarımızı olumlu olarak yöneterek gideceğiz. Belli düzeyde kaygı öğrencileri harekete geçirir ve sınav sırasında dikkatinin artmasını sağlar. Aşırı kaygı ise her şeyi karıştırmamıza neden olabilir. Bu konuda en büyük görev velilerin. Onların aşırı kaygıları hele davranışa dökülmüşse çok olumsuz olacaktır.

Son gün yeni bilgi öğrenmeyin

Veliler kaygılı olsalar da bunu göstermeyip çocuklarının kaygılarının bir düzeyde kalmasını sağlamalıdırlar. Yani veliler bedensel davranışlarla çocuklarını telaşlandırmamalıdırlar. İnanın öğrenciler bu konuda velilerden daha başarılılar.

Bu hafta son hafta olduğu için son üç gün kala artık yeni bilgi almayı önermiyoruz. Ama öğrendiğiniz ve kafanızı karıştıran bir durum varsa biraz o konuya eğilin. Yine de anlayamamışsanız onu artık atlayın ve düşünmeyin.

Son gün sınavla ilgili hiçbir şey yapmamanızı ailenizle güzel sizi çok yormayacak bir etkinlik içinde olmanızı öneriyorum. Daha önce gittiğiniz ve sizi çok mutlu ettiğini bildiğiniz bir yere gidebilirsiniz.

Artık tüm bilgileriniz tamam, sınava hazırsınız. Bu sizin başarı anahtarınız. Zaten çalıştınız, emek verdiniz. Ödülünüzü sınavda alacaksınız. Bu duygusal hazırlıkla hem veli hem çocuklarımız sınava girmelidir.

Bazen tüm öğrendiklerinizi unutmuş duygusuna kapılabilirsiniz. Bu duygu sorularla karşılaşınca bitecektir. Çünkü o sorulara ve sınava hazırlandığınız için sorular size kolay gelecektir. Siz ne kadar bilginize güveniyorsanız kaygınız da o kadar azdır.

 Kötü düşüncelerden uzak durup, olumlu cümleler kurun

Kötü düşünceleri durdurmalısınız, evde ve çevrenizde size olumsuz düşünceler veren insanlarla olmamanızı tavsiye ediyorum. “Neler yapmalıyım?”,” Kendi gerçekliğimi biliyorum, neyi yapıp yapamayacağımı biliyorum.”,”Bu sınav sadece basamağın bir tanesi”,”Zamanı doğru kullanarak bu sınavdan ne alırsam alayım daha fazlasını yapacak daha çok vaktim olacak.”,” Ben başarabilirim. Sınav isteğim gibi geçmese de, bu her şeyin sonu değil. Burada başarısız olsam da daha sonra bunu telafi edecek vaktim ve gücüm olacak.” gibi olumlu cümlelerle sınav öncesi kaygısını azaltabiliriz.

Sınav gününden bir gün önce neler giyeceğiniz, sınava nasıl gideceğiniz, sınav binanız gibi soruları bitirmiş olun. Bu bilgiler kaygınızı azaltacaktır. Sınava gireceğiniz binayı daha  önce görmüş olmanız sizi oraya hazırlayacak, bildiğiniz bir yerde güvende olacağınız duygusunu size verecektir. Sınava sizi en rahat ettiren ve mutlu eden kıyafetinizle gidin. Kıyafeti mevsime göre hava durumuna bakarak seçin. Saçlarınız uzunsa toplayın. Kesinlikle sürekli kullandığınız ilaçtan başka bir ilaç kullanmayın. Yeni bir yiyecek, dışardan alınan bir yemek tüketmeyin. Evde ailenizin hazırladığı yemekle sınava girin. Kahvaltıyı abartmayın. Sizi şişiren, sınav sırasınca rahatsız edecek yemeklerden kaçının. Çok sıvı almayın.

Uykunuzu almış olmalısınız. Bu nedenle sizi her zaman rahat olarak uyanmanızı sağlayacak süre neyse o kadar uyuyun. Sabah kalktığınızda inanın bedeniniz sınava hazır olacaktır. Çünkü sadece sınava gireceğinizi siz bilmiyorsunuz, tüm bedeniniz biliyor ve buna inanın aylardır hazırlanıyor, dengelenmesini yapmış durumda olacak.

 Nefes egzersizi yapın

Sınav günü size tavsiyem aileniz dışında kimseyle konuşmamamınızdır. Sınav binasında bir arkadaşınızla karşılaşmışsanız da onunla sadece selamlaşmanızı ve başarılar dilemenizi tavsiye ediyorum. Bunun dışında hiçbir konuya girmemenizi ve birbirinize soru sormamanız önemlidir. Kaygı bulaşıcı bir hastalık gibidir ve arkadaşınız sınava hazır olmadığı için çok kaygılı olabilir.

Sınavda en rahat duruşunuzla dik bir pozisyon alın. Nefesinizin düzeni çok önemlidir. Nefesinizi en iyi biçimde alacağınız oturuş biçimini sınavdan önce etüt etmiş olun. Kan dolaşımını artırarak dikkatinizi temiz kanla desteklemek için birkaç kez göğüs kafesinizi dolduran nefesler alın. Sınavdan önce bunları deneyebilirsiniz.

Sınav sırasında soru kitapçığı ile çözümü kodladığımız cevap kağıdını üst üste değil, yan yana koyunuz. Hangisinin ne tarafta olacağını, nasıl rahat ediyorsanız sınavdan önce deneyerek etüt ediniz. Alt alta koyduğunuzda zaman kaybına uğrayacaksınız. Cevabınızı kitapçığa işaretledikten sonra hemen cevap kağıdına işaretleyelim. Toplu işaretlemeyi önermiyoruz. Oturduğunuz masa ve sandalye sallanıyorsa sınavdan görevliye söyleyerek sabitletiniz.  Masa yüzeyi uygunsuzsa değiştirtiniz.

Sınavın ilk 15 dakikası sizin en dikkatli sürenizdir. Sorulara başlayınca karşınıza gerçekten bilmediğiniz bir soru gelmişse o soruyu geçin. Tereddütlü soruları da geçin. Tereddütlü soruya yeniden döneceksiniz ki bazı sorular ardılı soruyu anlaşılmaz yapabilmektedir. Ama bilmediğiniz soru bilmediğiniz sorudur. Onun üzerinde düşünmeyin. Yapamıyorum kaygısına girmeyin. Size başarıyı bilmedikleriniz değil bildikleriniz getirecek. O yüzden lütfen yapabileceğiniz soruları gölgelemeyin.

Siz önemlisiniz

Sınav sırasınca dikkat süreniz kısalacaktır. 15 dakika sonrasında ya da dikkatinizin dağıldığını hissettiğinizde, kafanızı kaldırıp sınav kitapçığı dışında başka bir görsele bakıp hemen kitapçığa geri dönüp, nefes egzersizi yapın. Bunu yaparken çevreye takılıp kalmayın. 3 saniyeyi geçmeyecek olan bu davranış size yeni dikkat süreleri kazandıracaktır. Bu egzersizi 20-30 saniyeye de çıkarabilirsiniz. Bunu gereksiz zaman kaybı olarak düşünmeyin. Bu sürelerde sınavın içinde planlamanız gereken sürelerdir. Sonuçta kontrolün sizde olduğunu gösteren bir davranış olarak sizi bu durum rahatlatacaktır.

Bu sınav, sizin eğitim yıllarınızda sadece bir tanesidir. Daha çok sınav olacak. Hiçbir sınav sizin yaşamdaki başarınızın anahtarı olamaz. Hiçbir sınav sizin yeterliliğinizi de tam olarak ölçemeyecek. Siz bu sınava girecek ve çalışmanızın sonucu göreceksiniz. Eksiklerinizi görüp diğerlerinde tamamlamak için kendi zamanınızı yeniden programlayacaksınız.

Sınavlar değil siz önemlisiniz. Emeğinizin karşılığını aldığınız güzel bir sınav olsun.

Aytaç KAYMAK

Rehber Öğretmen