Yeni eğitim öğretim yılı sorularla ve sorunlarla başladı

2019-2020 eğitim öğretim yılı başlıyor.

Bazı veliler hala nakille uğraşıyorlar. Okul türlerine bağlı okul sayılarındaki dengesizlikten dolayı imam hatip türü okullarda sınıf sayıları 7-8 kişiye kadar düşerken özellikle Anadolu liselerinde 40-50 kişiye çıkıyor. Anadolu liselerinin yetersizliği Milli Eğitim Bakanlığını zaten ikili eğitime zorlamıştı.

Parası olan veliler öğrencilerini özel okula gönderirken bunun bile çözüm olamayabileceği kaygılarıyla eğitim öğretim yılı başlıyor.

Bütün soru ve sorunlara rağmen bu yıl bugün  başlayan eğitim öğretim yılının ilk kez uygulanacak ara dönemlerinin ilki 8-22 Kasım tarihlerinde. Büyük ara tatil ise 8-22 Kasım tarihlerinde. 3. ara tatil ise 6-10 Nisanda olacak ve 19 Haziranda okullar kapanacak.

Yeni yıl bir çok değişikliklerle başlıyor. Bir çok yönetmeliğin değiştiğini ve uygulamalarda ne gibi sorunları ortaya çıkacağını kimse bilmiyor.

Peki bu yıl öğrencileri hangi değişiklikler bekliyor?

 

Kantinlerde logolu ürünler

Devlet ve özel okulların, kurumların bünyesindeki kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi işletmelerde satışa sunulacak hazır ambalajlı gıdalarda kullanılacak ‘Okul Gıdası’ logosu uygulaması 16 Eylül’de başlayacak. O tarihten sonra da ‘Okul Gıdası’ logosu olmayan ürünlerin kantinlerde satışına izin verilmeyecek.

146 milyon ders kitabı ücretsiz dağıtıldı

Okulun ilk gününde ögrenciler, ücretsiz ders kitaplarını sıralarında hazır buldu. Öğrencilere 2003-2004 eğitim öğretim döneminden itibaren ücretsiz verilmeye başlanan ders kitaplarının dağıtımında bu yıl “sıfır atık” farkındalığını artırmak için plastik poşetler kullanılmadı. Bu yıl uygulama kapsamında 146 milyon ders kitabı ücretsiz dağıtıldı.

Öğrenci ve öğretmenlerin, kitapların dijital halinin bulunduğu Eğitim Bilişim Ağı’ndaki (EBA) ders alanına kolay erişim sağlaması için, ders kitaplarının arka kapaklarına kare kod eklendi.

Öğrenci ve öğretmenler, mobil cihazlarındaki okuyuculara bu kodu okuttuklarında EBA mobil uygulamasına yönlendirilerek, ilgili ders alanına doğrudan erişecek.

Yeni okul zili

18 milyon öğrenci, 1 milyonu aşkın öğretmen için ders zili çaldı, yeni eğitim ve öğretim yılı yeniliklerle başladı. Bu sene 69 ayını dolduranlar isteğe bağlı olarak ilkokula başlayabiliyor.
Tüm ilköğretim okullarında Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı yeni okul zili çaldı. İlk ve ortaokulda teneffüs süreleri 10 dakikadan 15 dakikaya çıkarıldı.

Ara tatiller

Ders başı       9 EYLÜL 2019
İlk ara tatil      18-22 KASIM 2019
Yarıyıl tatili     20-31 OCAK 2020
İkinci ara tatil  6-10 NİSAN 2020
Yaz tatili          19 HAZİRAN

Yeni eğitim sistemine ara tatiller de eklendi. İlk kez nisan ve kasım aylarında eğitim ve öğretime bir hafta ara verilecek. İlk ara tatil 18-22 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ise ikinci ara tatil verilecek. 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı 19 Haziran’da sona erecek. Öğrenciler 11 haftalık yaz tatiline girecek.

Lisede cep telefonu serbest

Yeni dönemde cep telefonu ders aracı olacak. Liseliler artık öğretmenlerin izniyle okulda cep telefonu kullanabilecek.