Yedi zayıfla sınıf geçti

Aşağıda bir lise öğrencisinin karnesini görüyorsunuz. Bu öğrencinin birinci dönem 6 ikinci dönem 7 zayıfı var. Ancak öğrencimiz bir üst sınıfa geçiyor. Buradan çıkan sonuç liselerde sınıfta kalmak imkansız. Elbette çocuklarımızın sınıfta kalmasını savunmuyoruz. Ancak, sınıfta kalmanın imkansız olduğu bir başka eğitim sistemi var mıdır, diye sormadan da edemiyoruz.
Karne heyecanı kalmadı…
Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir veli bilgilendirme sistemi var. Veliler ve öğrenciler bu sistemden çeşitli duyurulara ve bazı bilgilere ulaşabiliyorlar. Yılsonu geldiğinde bakanlık bu sistemi velilere ve öğrencilere kapatmadığı için günler öncesinden öğrenciler notlarını görüyor. Birçok öğrenci karne almaya bile gelmiyor. Zaten öğrenciler okulların son iki haftası okula bile gitmiyor. Bakanlık bu duruma sadece yine bakıyor. Ne okul müdürleri nede il-ilçe müdürleri bu hususta bir tedbir almıyor. Bakanlığında umurunda değil. Okullar başlarken bir hafta, dönem sonunda bir hafta, yıl sonunda iki hafta etti mi size bir ay.
Al sana yapay zeka, al sana portfolyo dosyası, al sana Fatih Projesi, al sana 2023 vizyon belgesi, al sana Sayıştay raporları, al sana vakıf, dernek ve cemaatlere devrettiğiniz yetkiler, al sana 7 zayıfla sınıf geçen öğrenciler…