Yaklaşık 70 bin öğretmenin atamasını Bakan yapacak

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı, Proje Okullarına Yönetici ve Öğretmen atama duyurusu yayımladı. Bu duyurunun hemen ardından CHP Grup Başkanvekili Engin ALTAY’dan ilginç bir açıklama geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Engin Altay Bilgi Edinme Kanunu kapsamında MEB’den talep ettiği bilgileri kamuoyu ile paylaştı.
MEB, Engin ALTAY’a ülke genelinde 972 proje okulu bulunduğu bilgisini gönderdi. Yani yaklaşık 70 bin öğretmeni her 4 yılda bir ben atayacağım dedi.
2014 yılında yürürlüğe giren 6528 sayılı kanun ile proje okulu kavramı eğitim sistemimiz içerisine girmişti.

Dönemin Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı “….sayıları 10-15’i geçmeyecektir” demişti. Sayıları bine yaklaştı. Proje okullarında çalışacak öğretmen ve yöneticiler bakan tarafından atanıyor. Puan, tercih yok. Duyuru sonrası, başvuru yapan öğretmenler arasından bakanlık kafasına göre seçim yapıyor. Ve Bakan onayına sunuluyor liste. Genel olarak bu okullara BİR EĞİTİM SENDİKASININ üyeleri atanıyor. Bu okullarda yaklaşık 50 bin öğretmen, 4 bin yönetici çalışıyor. Öğretmenler ve yöneticiler 4 yıllığına görevlendiriliyor. Her 4 yılda bir yaklaşık 54 bin öğretmen ve yönetici doğrudan Bakan tarafından atanıyor bu okullara.

Bakan Selçuk, Nabi Avcı döneminde başlatılan ve adaletsiz olduğu tüm kamuoyu tarafından bilinen uygulamaya bir an önce son verilmeli.
Liyakat, adalet yeniden inşa edilmez ise eğitimde başarılı olunması mümkün değil.