‘Velilerin parası eğitime değil inşaatlara gidiyor’

30 yıllık bir özel eğitim kurumu olan Doğa Koleji bir süredir öğretmenlere yaşattığı mağduriyetlerle gündeme geliyor. Birçok öğretmenin artık çalışmamayı tercih ettiği Doğa Koleji yönetimi ise sessizliğini koruyor. Kurum bünyesindeki öğretmenlerin sosyal medyadaki isyanı kurumdaki tek ayıbın maaş kesintileri olmadığını, öğretmenlerin aynı zamanda zaman zaman pazarlamacı gibi çalıştırıldığını ortaya koydu.

Mektepli Gazete, tüm bu rezaletlerin arka planında ne yattığını öğrenmek için Doğa Koleji’nden bir öğretmene ulaştı. “Kurumun ticari kimliğine zarar vermek” ile suçlanarak borçlu çıkarılmaması için adını vermediğimiz bu öğretmenin Twitter’da kullandığı nicki belki de her şeyi anlatıyor: Tok evin aç kedisi. Mesleğe başladığından bu yana Doğa Koleji’nde çalışan 4 yıllık İngilizce öğretmeni olan genç bir kadın yaşadıklarını işte böyle anlattı: 

 

MODERN SURVIVOR: 1000 TL İLE 75 GÜN!

– Doğa kolejinde eğitimciler ne kadar süredir maaşlarını alamıyor? Daha önce de gecikmeli ödendiği oldu mu?

  • Maalesef bize bu yaşatılan ilk değil. Maaşlarımız 2018’in son dört ayında da yatmamıştı. Tepkiler ve yazışmalar sonucunda ancak 209 Ocak ayında alabilmiştik. Fakat bu kez de bireysel emeklilik sigortası ödemelerimiz durdu. Üstelik maaş bordrosunda bu kesinti görünmesine rağmen emeklilik firmasına para transferi yapılmadı. 2019’da da bu mali rezalet devam etti. Örneğin 11 Mart’ta maaşın yarısı, 9 Mart’ta ise diğer yarısı yattı. Nisan ayının 11’inde maaşın sadece yüzde 30’unu ödeyip geri kalanını mayısa attılar. Son olarak haziranın maaşı Temmuz’un 12’sinde yine yüzde 30 olarak yattı. Bu çoğu öğretmen için sadece 1000 TL demek. Yani düşünün bu 1000 TL ile kirasını kredisini taksitlerini ödemesini bekliyorlar.

Eğitimcilere okulun tanıtımı gibi, kayıt işlemleri gibi görevler verildiği söyleniyor. Bu iddialar doğru mu, doğruysa bu yüzden tartışmalar yaşandı mı?

  • Açıkçası bana hiçbir  zaman böyle bir görev vermediler. Fakat bir öğretmen olarak çoğu kez pazarlamacı gibi hissettirildiğim oldu. Örneğin bir Cambridge Sınavı için tüm velileri arayıp bu paralı sınavı yağlayıp balladığımızı bilirim. Halbuki bu sınav sadece İngilizce seviyesi yeterli öğrencileri ilgilendiren bir sınavdı. Öte yandan ben değilsem de birçok öğretmen arkadaşım AVM’lerde okul tanıtımı yapmak zorunda bırakıldı.

Öğrencisinden bu kadar fahiş paralar alan özel bir eğitim kurumunun parası olmamasını neye bağlıyorsunuz?  Siz öğretmenlerin bu konudaki genel kanısı nedir?

  • Velilerden öğrendiğime göre Doğa Koleji son birkaç yıldır daha da fahiş fiyatlarla kayıt yapmaya başladı. Gelinen noktanın, gereksiz ve kalitesiz bir şekilde büyümeden kaynaklandığını düşünüyorum. Bundan 4 yıl önceki kurucular, eğitimin içinden insanlardı. Oysa şu an kurum bir inşaat firmasının elinde. Veliden gelen tüm sıcak parayı ise bu metal yapıya aktarıyorlar.

Öğretmenler maaşların ödenmemesine karşı nasıl bir yol izlemeyi düşünüyor? Hukuki rota belli mi?

  • Kurumda elle tutulur kaç kişi kaldı bilmiyorum. Ama benim çalıştığım kampüste 14 İngilizce öğretmeninden sadece 3 tanesi Doğa’da kaldı. Kurumdan ayrılanlar ise tazminatlarının peşinde. Herkes hukuki yolları aşındıracak. Noterden çekilen binlerce ihtar, tebligat var. Bu sürece rağmen yöneticilerden duyduğumuz tek söz “Hakkınızda hayırlısı olsun” dan ibaret.

Sendikaları bu konuda devreye sokmamak ,Doğa’daki mağdur eğitimcilerin tercihi mi, yoksa sendikaların duyarsızlığı mı? Orada sendika üyesi bir öğretmen işe alınıyor mu?

  • Sendikalar konusunda sanırım bir güç özel eğitim kurumlarındaki öğretmenlere dur diyor. Ben dört yıldır sendika üyesi bir meslektaşımı görmedim örneğin.

‘AMAN VELİLERE YANSITMAYIN’ TEMBİHİ

Yaşadığınız mağduriyeti yöneticilere ilettiğinizde nasıl cevaplar aldınız? 

  • Tatil süreci başlamadan önce yöneticilerle her gün yüz yüze geldiğimiz için daha sık gelişmeler yaşanabiliyordu. Öğretmenlere sabırlı olmaları ve velilere bu durumu hiçbir şekilde yansıtmamaları tembih ediliyordu sürekli. Fakat sonra bu kısmi bilgilendirme de durdu. Benim defalarca neler oluyor diye sorduğum müdürüm “Hiçbir bilgim yok” demeye başladı. Sonrasında bir karar aldım ve ayrılma işlemleri için okula gittim. Tüm yöneticilerle vedalaştım ve daha okulun kapısından çıkmadan yöneticilerin ve öğretmenlerin bulunduğu WhatsApp grubundan çıkarıldığımı gördüm. Hak ödeme ve bilgilendirmede yavaş olan sistem incitici şeylerde son sürat işledi. Doğa Koleji’nde öğretmene verilen değer bu.

Mesleğe ilk başladıklarınızla bu mağduriyetler sonrasında hissettiklerinizi nasıl kıyaslardınız?

  • Üniversiteden mezun olduğum gibi Doğa Koleji’nde çalışmaya başladım. O zamanlar hep üslup daha iyiydi hem de maaşlarımız aksamıyordu. Mesela öğretmenler gününde kurumda kendimi özel hissederdim. Yani mutluydum, huzurluydum, dinamiktim ve en önemlisi özveriyle çalışıyordum. Şimdi hepsini aldılar elimden, yerine keşkeler kaldı. Önümüzdeki dönem için kayıt yaptırıp umutlar besleyen ailelere üzülüyorum. Biz bir şekilde iş buluruz elbet, ama o çocuklar hayatlarına dokunacak öğretmenlerini 9 Eylül günü göremeyince ne olacak bilemiyorum. Normalde onlar yolcu, biz hancıyız. Ama bu defa roller fena değişti.