Ücretli öğretmenler ne kadar kazanıyor?

Ücretli öğretmenler ne kadar kazanıyor?

Ücretli öğretmenler kaç saat derse giriyor?

Ücretli öğretmenler girdikleri ders saatine göre ücret alıyorlar. Haftada 30 saat ders alabilen ücretli öğretmenlerin çoğu ataması yapılmayan öğretmenlerden oluşuyor.

Her yıl 100 bine yakın ücretli öğretmen görevlendiriliyor.

Çoğu ataması yapılmayan öğretmenlerden oluşan ücretli öğretmenler hiç tatil olmaz,  okulda bir ay derse girerlerse 120 saat ayda ders ücreti alabiliyorlar. Fakat 120 saatin çoğunlukla altında kalan ders saatlerine karşın, ücretli öğretmenlerden Milli Eğitim Bakanlığı her yıl 100 bine yakın öğretmen  görevlendiriyor.

Asgari ücretlilerden de az alıyorlar

Ücretli öğretmenler okullarda onlara verildiği kadar ders alabiliyorlar. Bir haftada okullarda 30 saatle 40 saat arasında ders yükü olabiliyor. İhtiyaç ne kadarsa derse giren ücretli öğretmenler şanslılarsa haftada 30 saat derse girebiliyorlar.  30 saat derse giren bir ücretli öğretmenin vergi dilimine girmediğini farz ederek alabileceği aylık 1400 TL ile 1600 TL arasında. Bu parayı da her zaman alamayan ücretli öğretmenler  4 yarı yıl tatillerinde de ücret alamıyorlar.

Asgari ücretin miktarının  insanca yaşama konusunda tartışıldığı bu dönemde ücretli öğretmenin yaşam kurması olanaksız görünüyor.  Çoğunluğu ataması yapılmayan öğretmenlerden oluşan ücretli öğretmenlerin neden atanmadığı önemli bir soru. Aynı zamanda bu öğretmenler okullarda görevlendirilirken sıkıntı yaşanmazken, atamalarının yapılması konusunda taleplerine karşı mülakatla alınmaları ayrı bir sorundur. MEB, okula  görevlendirirken öğretmen olarak ücretli öğretmeni görevlendirirken atama yaparken mülakata sokarak öğretmen olarak görmediğini itiraf ediyor.

 

Ücretli öğretmenlerle ilgili olarak yönetmelik şu şekilde.

Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ ın 9. maddesine göre;

“Ders ücreti karşılığında görevlendirme

MADDE 9- (1) Öğretmen sayısının yetersiz olması halinde;

a) Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla;

1) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmi görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate,

2) Resmi görevi bulunmayanlar ile emeklilere, okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 30 saate, kadar ek ders görevi verilebilir.

b) İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden;

1) Resmi görevi bulunanlara haftada 10 saate,

2) Resmi görevi bulunmayanlara haftada 40 saate, kadar okul öncesi, mesleki ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir.”