Türk-İş Genel Başkanı’nın ağzından kaçanlar ortalığı karıştırdı

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk arasındaki konuşma açık kalan mikrofona yansıdı. Mikrofonunu kapattığını düşünen Atalay, iktidarın düşük zam teklifini kabul etmesini Bakan Selçuk’a, “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” diyerek açıkladı. Emekçilere geçinemeyecek paraların konuşulduğu pazarlık masasında Türk-İş genel başkanının fonksiyonu açık kalan mikrofon sayesinde deşifre oldu. Sosyal medyayı sallayan bu video “sarı sendikacılığın itirafı, işçilere ihanet, iktidar yalakalığı” olarak tariflendi. 

Hükümet ile Türk-İş, 12 Ağustos’da yapılan bir toplantıyla yaklaşık 500 bin işçiyi ilgilendiren kamu toplu iş sözleşmesini imzaladı. Toplantı sıralarda, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın kapattığını düşündüğü mikrofona “Uzasa işi karıştıracağız, en azından kapattım böyle.” dediği ortaya çıktı.

İktidarın teklifinin Türk-İş’in talebinin çok altında olmasına rağmen Atalay anlaşmaya imza atmıştı.

Atalay’ın, Bakan Selçuk’a söylediği sözler Fox TV kameraları ve mikrofonuna yansıdı. Görüntülerde Atalay’ın, Bakan Selçuk’a “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” dediği görülüyor.

‘Koltukta bir gün dahi oturmamalı’

Görüntülerin sosyal medyada yayılması üzerine CHP’nin eski Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’a istifa çağrısında bulundu. İnce’nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şu şekilde:

“Açık kalan mikrofonda ‘Uzasa işi karıştıracaktık, böyle kapattık iyi oldu’ itirafında bulunan, işçinin alınterini, emeğini, çocuklarının geleceğini Saray’a satan Türk-İş Başkanı koltukta bir gün dahi oturmamalı ve gitmeden işçiyi enflasyona ezdiren o sözleşmeyi yırtıp atmalıdır.”

Atalay’ın sözlerine CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’den de tepki geldi.

Özel kişisel twitter hesabından;

“Türk-İş Başkanı yüzde 15 zam talebiyle oturduğu masada yüzde 8’e imza atmayı “Uzasa işi karıştıracağız” sözleriyle açıklıyor. Uzatmadığınız şey; kamu işçisinin alınterinin, emeğinin karşılığına erişme hakkı, daha insani koşullarda çalışma ve yaşama ihtimali!” dedi.