Öymen’e Başöğretmen Ödülü

Antalya’da Eğitim-İş tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Başöğretmen Atatürk Onur Ödülü” töreni yapıldı.
Cumhuriyet değerlerinin geliştirilmesinde ve korunmasında halka önderlik eden isimlere verilen “Başöğretmen Atatürk Onur Ödülünü”ne bu yıl Onur Öymen layık görüldü.

Törene katılan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün, aydınlanma önderlerinin ve öğretmenlerin öncülüğünde büyük işler başardığını belirterek, “Ama başardıklarımız çok az anlatıldı. Başaramadıklarımızı çok konuştuk” dedi. Türkiye’nin 100 yıl önce Suriye ile birçok bakımdan aynı ülkeyken ve hatta Antep Halep’in kazası durumundayken bugün artık sahip olduğu organize sanayi bölgeleri, kentsel düzenlemeleriyle Gaziantep’in Halep’in 50 yıl önünde olduğunu belirten Başkan Uysal, şunları söyledi:
“İşte Cumhuriyetimizin 100 – 200 kilometre içinde ortaya koyduğu başarı budur. Petrolü ve diğer doğal kaynakları olmadan Başöğretmen Atatürk’ün, öğretmenlerimizin, Köy Enstitülerinin mimarı İsmail Hakkı Tonguç’un, Köy Enstitülerinin kurucusu Hasan-Âli Yücel’in öncülüğünde bunu başardık. 24 Kasım Öğretmen Günün dolayısıyla bana okumayı yazmayı öğreten, 1’inci ve 2’nci sınıfta öğretmenim olan babam Mehmet Ali Uysal ve tüm öğretmenlerimizi kutluyor, teşekkürlerimi sunuyorum.” 

Başkan Uysal, ayrıca, ‘Başöğretmen Atatürk Onur Ödülü’ törenini 2009 yılından bu yana her 24 Kasım’da düzenleyen Eğitim-İş Antalya Şubesi’ni tebrik etti. CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin’in de katıldığı gecede Başöğretmen Atatürk Onur Ödülü, diplomat ve siyasetçi Onur Öymen’e takdim edildi.