MEB’de Cumhur İttifakı’nın ayak sesleri

4 ilde milli eğitim müdürlüğü koltuğunun sahibi değişti. Bunlardan en dikkat çekeni ise AK Parti le birlikte Cumhur İttifakını oluşturan MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin memleketi olan Osmaniye’deki atama oldu.

Osmaniye Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Gaziantep ili Şahinbey ilçesinde şube müdürü olan Aydın Albak atandı. Ülkücü kimliğiyle bilinen Albak’ın diğer bir özelliği ise Türk Eğitim Sen üyesi olması. Böylece MEB tarafından ilk kez Türk Eğitim Sen üyesi bir isim, il milli eğitim müdürü olarak atanmış oldu.

Ankara’da Nasrettin Hoca Ortaokulunda Okul müdürü olarak görev yapan Gürsel EKMEKÇİ , Tunceli il milli eğitim müdürlüğüne atandı .

Osmaniye Milli Eğitim Müdürü Ramazan ÇELİK’de Bilecik milli eğitim müdürlüğüne atandı.

İDDİA: EĞİTİM BİR SEN’İN KULAĞI ÇEKİLDİ

Bu 4 atamada Türk Eğitim Sen’e jest yapılırken, Eğitim Bir Sen’in ise adeta kulağının çekilmesi dikkat çekti. Eğitim Bir Sen’in Bakanlığa yaptığı eleştirileri alkışlayan ve sendika yöneticilerini ağırlayıp onlara hediye takim eden Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş’in de görevden alınması, “Bundan sonra Cumhur İttifakı vesilesiyle MEB yöneticilerinde Türk Eğitim Sen’in gücü artacak” yorumlarına neden oldu.

TÜRK EĞİTİM SEN’DEN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA

Atamaların hemen öncesinde Türk Eğitim Sen Başkanı Galip Ceylan’ın “Bir kamu yöneticisinin sadakat göstereceği tek merci devlettir. Kamusal alanın birilerinin tarlası gibi görüldüğü, kamu yönetiminin bir gruba mensubiyet üzerinden tanzim edildiği kirli düzenin bu ülkeyi nerelere sürüklediğini acı şekilde tecrübe ettik. Sayın Cumhurbaşkanı ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından kamuoyuna açıklanan 2023 Eğitim Vizyon Belgesi’nde taahhüt edildiği şekliyle; MEB’de liyakat ve adaletin esas alındığı bir yönetici atama sistemi mutlaka ihdas edilmelidir” ifadelerinin yer aldığı bir açıklama yapması, MEB’in yönetici kadrosundaki yeni yapılanmanın işareti olarak görüldü.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİNE BAŞKAN ATANDI

Öte yandan; MEB’deki kritik değişiklikler bununla da sınırlı kalmadı. Milli Eğitim Bakan yardımcısı Mustafa Safran , il müdürlerinden sorumlu Bakan yardımcısı olarak görevlendirildi. Safran, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 27 Aralık’ta Türk Eğitim Sen’e yaptığı ziyarette yer almış, söz konusu ziyaret sırasında MEB yöneticilerinin atanma usülleri de konuşulmuştu.