MEB, 32 bin kişiyi işsiz bırakacak

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba,  Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) okul ve kurumlarında çalışan 31 bin 800 işçinin 14 Haziran’dan itibaren 2 ay boyunca maaş alamayacağını belirtti. “İşçilerin karnesi açlık olmasın” diyen Ağbaba, bunun bir hak kaybı olduğunu ve çalışanların işlerine devam etmeleri gerektiğini bildirdi.

Bugün git, 2 ay sonra gel

Ağbaba, “Bu karar uygulanırsa 32 bine yakın işçi 2 ay boyunca işsiz kalacak. Bu sürede kiralarını ödeyemeyecekler, faturalarını ödeyemeyecekler. Bu vatandaşlarımızın o 2 aylık periyotta başka bir iş bulamayacağı da aşikardır. 32 bin işçimiz, 2 ay boyunca işsiz kalacak ve işe başlayacakları 15 Ağustos tarihini bekleyecek. Ekonomi bu durumdayken, enflasyon her geçen gün daha da yükselirken bu işçileri işten çıkarmak, ‘Bugün git, 2 ay sonra gel.’ demek sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmamaktadır.” dedi.

Ağbaba, “Her işçinin 4 kişilik bir ailesi olduğunu düşünürsek bu uygulamadan 125 bin vatandaşımız etkilenecek. Millî Eğitim Bakanlığı bir an önce işçilerimizin beklediği müjdeli haberi vermeli ve iş akitlerinin 14 Haziran’da feshedilmeyeceğini açıklamalıdır. Hem hukuken hem vicdanen yapılması gereken budur.” dedi.