Liselere Yerleştirme sonuçları açıklandı

Liselere Yerleştirme Sonuçları Açıklandı.

SONUÇLAR İÇİN TIKLAYINIZ

LGS sonuçlarını öğrenin.

Tercihler nasıl yapıldı, bundan sonra nasıl yapılacak?

2. ve 3 yerleştirmeler ne zaman yapılacak?

2.ve 3. yerleştirmeler nasıl yapılacak?

 

VELİ VE ÖĞRENCİLERE ÇOK BİLİNMEYENLİ TERCİH VE YERLEŞTİRME DENKLEMİ

Liselere Tercih Ve Yerleştirme Takvimi

 • 01-12 Temmuz, tercihlerin alınması,
 • 22 Temmuz, yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanların ilanı,
 • 29 Temmuz-2 Ağustos, 1. Nakil için tercih başvurularının alınması,
 • 5 Ağustos 1. Nakil sonuçlarının ilanı,
 • 5-8 Ağustos, 2. Nakil için tercih başvurularının alınması,
 • 10 Ağustos 2. Nakil sonuçlarının ilanı,
 • 19-23 Ağustos Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvurularının Alınması
 • 26-29 Ağustos 2019 Yatılılık Başvurularının Okul ve Kurumlarca Alınması
 • 06 Eylül İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Yerleştirmelerinin Tamamlanması, Yatılılık Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve e-Pansiyon Üzerinden Kayıtların Sisteme İşlenmesi,
 • 09 Eylül 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılışı

Liselere Nasıl Kayıt Yapılacak
Öncelikle sevgili veli ve öğrencilerimiz tercih ve yerleştirme kılavuzunu çok dikkatli okumalısınız. MEB’in yayınladığı kılavuzu anlayıp yorumlamak, tercih ve kayıt sürecini takip etmek için mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Aksi halde hata yapma olasılığınız yüksek olacaktır. MEKTEPLİ GAZETE sizler için tercih rehberini oluşturarak aşağıda sunmuştur.

Öğrencilere üç ekran açılacak.
1. Sınav puanına göre,
2. Yerel yerleştirmeye göre,
3. Pansiyonlu okullara göre,

 • 8.sınıfı bitiren öğrenci ve velisi tarafından 1-12 Temmuz tarihleri arasında https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden tercihleri yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.
 • Sınava giren ve Merkezî Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.
 • Özel okula ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kayıt yaptıranlar tercihte bulunamayacak.
 • Merkezi Sınav Puanı olan öğrenciler; Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 (üç) grupta tercih yapabileceklerdir.
 • Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler ise Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 (iki) grupta tercih yapabileceklerdir.
 • Tüm öğrenciler ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacaklar. Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilecektir. Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecektir. Öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.
  Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar; Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir. Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir. Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir. Tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler ne yapacak? Nakil başvurusu kapsamında en fazla 3 tercih yapacak. İlk 2 tercih yeşil renkli kayıt alanından olmak şartıyla toplam 3 tercih yapacak. Aynı okul türünden en fazla 2 tercih yapılabilecek.
 • Nakil tercihleri, Tercih ve Yerleştirme Takviminde belirtilen tarih ve sürelerde 2 dönemde yapılacak. Her dönemde; Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), pansiyonlu okullar için de en fazla 3 (üç) okul tercihi yapılabilecek.

Özel okullara kayıt nasıl olacak

 • Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı özel ortaöğretim kurumları, Merkezî Sınav Puanı esas alınarak kendi yönetmeliklerine göre öğrenci alabilecektir. 2019/2020 eğitim ve öğretim yılı için özel okul kayıt işlemleri, 27 Haziran-12 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılabilecektir. Yerleştirme sonuçları aynı eğitim-öğretim yılı için geçerli olacaktır. Özel Öğretim Kurumlarına kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacaktır. Ancak öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecektir.
 • Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları hâlinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir. Hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler açık öğretim kurumlarına yönlendirilecek.

Yerleştirme İşlemleri
2018–2019 eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8’inci sınıfını tamamlamış veya Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar http://www.meb.gov.tr veya https://e¬okul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Yerleştirme sonuçları 22 Temmuz 2019 tarihinde ilan edilecektir.