LGS ‘ de açıkta kalan 55 bin öğrenci ne yapacak

LGS sonuçları açıklandı. Sonuçlar için tıklayınız. MEB aynı zamanda grafiklerle LGS sonuçlarının istatistiklerini de yayımladı. Mektepli Gazete olarak ilk ve tek LGS  analizleri yapmanın gururunu yaşıyoruz.  Fakat sonuçlarda göze çarpan önemli bir konu var. 54 577 öğrenci herhangi bir yere yerleşemedi. Bunların durumu ne olacak.

LGS ‘ de herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrencinin yol haritası nedir?

LGS’ de yerleşen %91 öğrencinin dışında kalan %9, 55 bin öğrenci demek. Bu % 9’luk öğrenci tercihi olduğu halde yerleşemedi.

LGS’ ye yerleşemeyen öğrenciler ne yapacak?

Yerleşemeyen öğrenciler ile yerleştiği okuldan memnun olmayanlar,  aşağıdaki dönemlerde  tercihte bulunabilecekler.

  • 29 Temmuz-2 Ağustos, 1. Nakil için tercih başvurularının alınması,
  • 5 Ağustos 1. Nakil sonuçlarının ilanı,
  • 5-8 Ağustos, 2. Nakil için tercih başvurularının alınması,
  • 10 Ağustos 2. Nakil sonuçlarının ilanı,
  • 19-23 Ağustos Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvurularının Alınması
  • 26-29 Ağustos 2019 Yatılılık Başvurularının Okul ve Kurumlarca Alınması
  • 06 Eylül İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Yerleştirmelerinin Tamamlanması, Yatılılık Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve e-Pansiyon Üzerinden Kayıtların Sisteme İşlenmesi,
  • 09 Eylül 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılışı

Tercihler yapılırken her okul grubundan 3 okul tercihi yapılacaktır.

 

Veliler çocuklarının lise yerleştirmelerinde haksızlıklara karşı dikkatli olmalılar.

Bu süreçte MEB’in daha önce yaptığı yanlışlara düşmemek için velilerin takipçi olması gerekiyor. 2018 LGS’ de, başarı sırası ve ikamet şartlarını tamamen yerine getirmesine rağmen tercih ettiği okul yerine imam hatiplere veya meslek liselerine yönlendirilen öğrenciler olmuştu. Bunlardan biri de Ahmet AYHAN’ ın oğlu K.A.’ydı. Başarı sırası ve ikamet şartlarına göre yerleşmesi gereken Anadolu liselerinden birine değil, Beylikdüzü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından imam hatip veya meslek lisesine yönlendirilen Ahmet AYHAN oğlu için mahkemeye giderek haksızlığa uğradığını dile getirmiş ve davayı kazanmıştı. Fakat geciken adalet öğrencinin bir yılına neden oldu.

 

Öğrencilerin % 91’i ilk üç tercihine yerleşti

Milli Eğitim Bakanlığı web sayfasında yaptığı açıklmayla adayların %91′ inin yerleştiğini duyurdu. Sitesinden yaptığı açıklamalar şu şekilde;

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki birinci yerleştirmede, merkezi sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler ve Anadolu liseleri yüzde 100 dolarken, Anadolu imam hatip liseleri yüzde 99,9, mesleki ve teknik Anadolu liseleri de yüzde 98 doluluk oranına ulaştı.
2019 LGS kapsamındaki birinci yerleştirme sonuçları çerçevesinde ilk kez değerlendirme raporu hazırlandı. Buna göre, merkezi sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler ve Anadolu liseleri tümüyle dolarken, Anadolu imam hatip liselerinin doluluk oranı da yüzde 99,9 oldu. Mesleki ve teknik eğitimi güçlendirmek için bir yılda atılan adımlar ve hayata geçirilen projeler bu liselere ilgiyi artırdı.
Geçen yıl ilk kez gerçekleştirilen LGS kapsamındaki merkezi sınav yerleştirmelerinin ardından mesleki ve teknik Anadolu liselerinin 19 bin 140 olan kontenjanı, bu sene 24 bin 360’a çıkarıldı. Bununla birlikte okullardaki yüzde 74 olan doluluk oranı, bu yıl yüzde 24’lük artışla yüzde 98’e yükseldi.

Meslek liselerine ilk kez yüzde 1’lik dilimden öğrenci yerleşti

Bu yılın başında, MEB ile ASELSAN arasında savunma sanayisine nitelikli eleman yetiştirmek amacıyla imzalanan protokol kapsamında bu alandaki ilk mesleki ve teknik Anadolu lisesi kurulmuştu. ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 60 öğrencinin eğitim göreceği elektrik-elektronik teknolojisi alanına 0,46’lık yüzdelik dilimden öğrenci alındı. Böylece ilk defa bir mesleki ve teknik Anadolu lisesine yüzde 1’lik dilimden öğrenci girdi.
MEB ve İTÜ tarafından imzalan protokol kapsamında kurulan ve “bilişim teknolojisi”, “biyomedikal cihaz teknolojileri”, “elektrik elektronik teknolojisi”, “denizcilik” alanlarında eğitime başlayacak İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de öğrencilerin öncelikli tercihleri arasında yer aldı. Lisenin 30 öğrenci kabul edecek bilişim teknolojisi alanına 1,26’lık yüzdelik dilimden öğrenci alındı. Ayrıca MEB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İSO, İTO, İTÜ ve TOBB arasındaki iş birlikleri kapsamına alınan mesleki ve teknik Anadolu liselerinin doluluk oranları yüzde 100’e yaklaştı.

Sınavsız yerleştirme

Sınavsız yerleştirmenin birinci adımında öğrencilerin yüzde 91’i ilk üç tercihinden birine yerleşti. Bu öğrencilerden birinci tercihine yerleşenlerin oranı yüzde 52 oldu. Diğer bir ifadeyle, sınavsız yerleşen öğrencilerin yarısından fazlası birinci tercihine yerleşme imkânı buldu. Bu durum, öğrencilerin, iki kez daha yerleştirmeye esas nakil hakları ve daha sonra il/ilçe komisyonları tarafından yapılacak yerleştirme ve nakil hakları dikkate alındığında neredeyse tamamının sınavsız şekilde tercih ettikleri bir okula yerleştirilebileceğini gösterdi.

Öğrencilerin istediği okul türüne yerleşme oranları yükseldi

Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 58’i birinci tercihindeki bir liseye yerleşirken, yüzde 99’u ilk üç tercihinde yer alan bir liseye girmeye hak kazandı. Anadolu imam hatip liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 52’si birinci tercihindeki bir liseye girerken, yüzde 87’si ilk üç tercihinden birine yerleşti. Mesleki ve teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin de yüzde 41’i birinci tercihindeki bir okula yerleşti. Bu öğrencilerin yüzde 79’u ise ilk üç tercihlerinde yer alan bir mesleki ve teknik Anadolu lisesine girdi.

Tercihler için rehberlik hizmetleri meyvesini verdi

MEB tarafından LGS kapsamında tercih yapacak öğrenciler için bu yıl ilk kez hazırlanan “tercih robotu” ndan milyonlarca öğrenci faydalandı. Sınavla öğrenci alan okullara yönelik kullanıma sunulan tercih robotu 3 milyon 91 bin 875 kez kullanıldı. Sınav puanı olmadan öğrenci alan okullara yönelik oluşturulan yerel yerleştirme tercih rehberi ise 12 milyon 688 bin 103 kez kullanıldı. Öğrenciler, mesleki ve teknik eğitimin tanıtımıyla ilgili hizmete alınan “Mesleğim Hayatım” portalından da tercih döneminde 1 milyon 679 bin 250 kez faydalandı.

Yerleştirme süreci

İlk yerleştirmede yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için yerleştirme süreci devam edecek. Bu kapsamda 29 Temmuz-2 Ağustos’ta yerleştirmeye esas birinci nakil tercih dönemi olacak. Yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçları 5 Ağustos’ta açıklanacak.
Yerleştirmeye esas ikinci nakil tercih başvuruları 5-8 Ağustos’ta yapılabilecek. Yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçlarının 10 Ağustos’ta duyurulmasıyla merkezi olarak yürütülen ana yerleştirme süreci tamamlanacak. Daha sonra hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 6 Eylül’de yerleştirme süreci tümüyle sona erecek.