Küfürbaz ve tehditkar müdür Meclis gündeminde

Devlet memuru olduğu için siyasi pozisyonuna ilişkin bir beyanda bulunmaması gereken Sefaköy Lisesi Müdürü Ayhan Arı’nın Twitter’da paylaştığı fikirleri ve bu fikirleri açıklarken kullandığı küfürlü, tehditkar üslup Meclise taşındı.

İstanbul Milletvekili Dr. Sibel Özdemir’in , Bakan Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği önergede Sefaköy Anadolu Lisesi müdürüne ait Twitter sosyal medya hesabı (@ayhanari23) üzerinden yapılan paylaşımlarda bir siyasi parti liderine, gazetecilere ve farklı kişilere karşı açıkça siyasi pozisyon alındığı ve sinkaflı sözler yazıldığını vurgulandı.

Özdemir önergesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Tarafsızlık ve devlete bağlılık” başlıklı 7’nci Maddesini hatırlatarak şu soruların yanıtlanmasını istedi:

1) Söz konusu okul müdürü ile ilgili Bakanlığınızca veya İl-İlçe Müdürlüğünüzce herhangi bir inceleme veya soruşturma başlatılmış mıdır? Bir inceleme veya soruşturma başlatılmış ise hangi bulgulara ulaşılmış, hangi tespitlerde bulunulmuş ve soruşturma neticesinde bahsi geçen okul müdürü hakkında yapılan veya yapılacak olan herhangi bir işlem var mıdır?
2) Sosyal medya paylaşımları nedeniyle Bakanlığınızca ve İl-İlçe Müdürlüklerinizce personeliniz hakkında başlatılan soruşturmalarda paylaşımı yapan kişinin ‘siyasi kimliği’ ve paylaşımın muhatabının/hedefinin kim olduğuna göre değiştiği yönündeki iddiaları nasıl değerlendiriyorsunuz? 
3) Bakanlık ve İl-İlçe Müdürlükleri olarak son on yılda kaç Bakanlık mensubu hakkında sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımlarına ilişkin bir inceleme başlatılmış veya soruşturma açılmıştır? Yapılan inceleme veya soruşturmalar neticesinde yapılan işlemlerin dağılımı nedir?

Mektepli Gazete’nin İstanbul’daki Sefaköy Lisesi müdürünün küfür ve tehdit içerikli sosyal medya paylaşımlarını haberleştirmesi üzerine MEB harekete geçmiş, TBMM Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’na genel bir bilgilendirme yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ayhan Arı’ya karşı adım attıklarını açıklamıştı.