Kadın öğretmenler öncü olacak

Türk Eğitim Derneği ile MEB, köylerde görev yapan kadın öğretmenlerin desteklenmesi amacıyla “Eğitimin Sigortası: Öğretmenlerimiz” protokolü imzaladı. Mesleğe yeni başlayan öğretmenleri hedef alan proje kapsamında ilk olarak 50 kadın öğretmenin eğitimlere katılması planlandı. Projeyle hem öğrencilerin hemde köylerin kaderi değişecek. Köy okullarında ilk kez görev yapan kadın öğretmenlerin kişisel gelişimleri sağlanacak, köy halkı bilinçlendirilecek ve köy okullarının eksikleri tamamlanacak.

MEB ile TED arasında, “Eğitimin Sigortası: Öğretmenlerimiz” Projesi kapsamında imzalanan ve Zurich Sigorta tarafından desteklenen protokol ile mesleğinin ilk yıllarında kırsal bölgelerde görev yapan kadın öğretmenlerin desteklenmesi hedefleniyor.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran törende yaptığı konuşmada, köylerde görevli kadın öğretmenlerin karşılaştıkları sıkıntılara dikkati çekerek, “Köylere yeni atanmış kadın öğretmenlerimizin karşılaştıkları sorunları ortadan kaldırmak, onların eğitim öğretim hayatına daha iyi katkı vermelerini sağlamak, onların o bölgelerde özellikle sosyal olarak yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik bir gayret içinde olmamız gerekiyor”  dedi. Safran, öğretmenlerin, öğrencilerin yetişmeleri için kırsal kesimlerde güç koşullar altında birçok fedakarlık yaptıklarını dile getirerek, sıkıntıların giderilmesi için yapılan çalışmaların önemini vurguladı. Safran, benzer çalışmaların daha da yaygınlaştırılmasını diledi.

‘Köydeki diğer kadınlara yol gösterecek’

TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu da öğretmenlerin, mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamak için akademisyen ve uzmanlar ile bir araya getirileceğine dikkat çekerek, “Kadın köy öğretmenlerimizin lider özellikleri ile köydeki diğer kadınlara yol göstermesini hedefliyoruz. Onlara bu konuda ciddi eğitimler vereceğiz. Hem köye adaptasyonlarını sağlayacağız hem de bulundukları bölgeye katkı verecek, kadınları üretici haline dönüştürecek, çocuklarla ilgili bilinçlendirecek bir süreci yönetmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Bin kadın öğretmene ulaşacak

Proje ile cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümünün kutlanacağı 2023’e kadar bin kadın öğretmene, 30 binden fazla çocuğa ve 150 bin aile üyesine ulaşılması hedefleniyor. Proje, “öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişiminin desteklenmesi”, “öğretmenlerin yöresel ve sosyal uyumunun sağlanması-sosyal girişimcilik modelleri” ve “gönüllülük esasına dayalı projeler ile ana projenin desteklenmesi” başlıkları kapsamında yürütülecek.

‘Okuma yazma öğretmeliyiz’

Törene katılan Siirt’in Kurtalan ilçesinin Karabağ köyünde görevli sınıf öğretmeni Sevilay Ebru Yeniocak, hem köy okullarının hem de bulundukları bölgelerin koşullarının iyileştirilmesi için birçok projenin hayata geçirileceğine inandığını ifade etti. Yeniocak, “Mesela köydeki kadınların yaptıkları reçelleri satmasına yardımcı olabiliriz. Okuma yazma bilmeyen velilere okuma yazma öğretebiliriz” diye konuştu.Siirt Kurtalan’a bağlı Üçpınar köyünde görev yapan Ayşe Yüksel ise şunları anlattı: “Birleştirilmiş sınıf 1 ve 2. sınıfları okutuyorum. Giderken ‘neler oluyor’ diye düşünerek gittim ama içimde korku yoktu. Her gün aynı heyecan, çünkü çocukların gözündeki ‘Bana bir şey öğret’ ışığını görebiliyorum. Köyün, okulun imkânsızlıkları aklıma gelmiyor. Alıştım. Projeden büyük beklentilerim var. Okulumun, öğretim ortamlarının güzelleştirilmesi ve öğrencilerimin ihtiyaçları… Kara tahta ile eğitim yapıyorum. Öğrencilerime bir şey göstermek istediğimde tahtaya çizmek zorunda kalıyorum. Akıllı tahta, internet gibi öğrencinin bilgiye her an ulaşabileceği bir ortam arzuluyorum.”