İmam hatip ve meslek liseleri tercihte son sırada

Mektepli Gazete

Özel

2019 Merkezi Sınava 1.029.555 öğrenci katılmış, sınav sonucuna göre 138.993 öğrenci merkezi olarak yerleşmiştir.
Sınavla öğrenci alan okulların kontenjanlarına yerleşme oranı lise türlerine göre şu şekilde gerçekleşti.
Sınavla öğrenci alan Fen, Anadolu ve Sosyal Bilimler liselerinin kontenjanlarının tamamı dolarken, İmam Hatip ve Mesleki ve Teknik liselerde %0,43’lük yani 607 kişilik kontenjan boş kaldı.

Kızlar daha başarılı

Ayrıca  kız öğrencilerin tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha yüksek ham puan ortalamasına sahip olduğu görüldü.

İmam Hatip ve Meslek liseleri tercihte son sırada

Birinci tercihinde Fen Lisesini tercih eden öğrencilerin oranı %46,2, Fen Lisesinden sonra en fazla tercih edilen okul türlerinin sırasıyla Anadolu Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi olduğu görüldü. Merkezi Sınavla yerleşen öğrencilerin 2., 3., 4. ve 5. tercihleri incelendiğinde öğrencilerin tercihlerinin Anadolu Liselerinde yoğunlaştığı ve Fen Liselerine ilişkin tercih oranlarının Anadolu Liselerinden düşük olduğu dikkat çekmektedir. Öğrencilerin %5,8’inin yalnızca 1 tercih yaptığı ve yaklaşık yarısının (%49,0) en fazla 4 tercih yaptığı görüldü.
Bu analizden anlaşıldığı kadarıyla çocuklar imam hatip ve meslek liselerini zorunlu olarak tercih etmişlerdir.
  • İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin yüzde 38,1’i İmam Hatip Liselerine yerleşmedi…
  • Sınavla öğrenci alan okulların kontenjanlarının %85’i normal ortaokul, %15’i ise imam hatip ortaokulu öğrencileri yerleşti.

Öğrencilerin yüzde 52’si ilk tercihine yerleşti

Yerel yerleştirmede öğrencilerin %52,05’i ilk tercihlerindeki ortaöğretim kurumlarına yerleşti. Yerel yerleştirme kapsamında bir ortaöğretim kurumuna yerleşen öğrencilerin ilk üç tercihlerinde seçtikleri okullara yerleşme oranı %91,08 olarak gerçekleşti.

Yerel yerleştirmede ilk üç tercihte daha çok Anadolu liseleri var

Yerel Yerleştirmede Anadolu Lisesine yerleşen öğrencilerin %98,87’si, Anadolu İmam Hatip Lisesine yerleşen öğrencilerin %86,73’ü, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine yerleşen öğrencilerin ise %78,79’u ilk üç tercihine yerleşmiştir.

Mektepli Gazete

Özel