İlkokul 3. sınıf öğrencisi Kaz Dağları dedi, TRT susturdu

TRT Çocuk programında canlı olarak bağlanan 9 yaşındaki Utku, Kaz Dağları’ nda yaşanan doğa vahşetini anlatmak istedi ama TRT spikeri hemen sansürledi.

Hala 3. sınıf öğrencisi olan ve çocukların canlı yayına telefonla bağlanarak kendi haberlerini sunduğu Haberin Olsun isimli programda Kaz Dağları’na dikkat çekmek isteyen Utku’ nun konuşmasına izin verilmedi.

TRT Çocuk’ta yayınlanan bir programa katılan 9 yaşındaki Utku, Kaz Dağları’nda yaşananlara dikkat çekti. Programa telefonla bağlanarak “Kazdağları’na zarar veriliyor” diyen Utku’nun sözü sunucu tarafından kesildi. Kaz Dağları’nda altın madeni arama çalışmalarına yönelik tepkiler sürüyor. Bir tepki de TRT Çocuk’ta gündeme geldi.

Utku isimli 9 yaşındaki çocuk, TRT Çocuk’ta yayınlanan Haberin Olsun programına katıldı. Konuşmanın sonunda Utku, “Bir şey söylemek istiyorum, Kaz Dağlarımıza şu anda çok büyük bir zarar verilmekte…” dedi. Utku’nun bu sözlerinin ardından reji ekibi tarafından telefonun sesi kısıldı. Spiker, çocuğu hemen susturdu.Utku’nun sözlerinin ardından program sunucusu Gözde Çevik’in tepkisi dikkat çekti.

Konu hakkında görüş  bildiren Eğitim Uzmanımız Ali TAŞTAN; “Bir çocuğun bile kral çıplak dediği bir yerde, çocuğun sözlerine bile dayanamayan ve onu da susturan bir sistem oluştu. Bu ortamda doğayı, insanı, ahlakı ve sorgulamayı biz çocuklarımıza nasıl öğreteceğiz. Yani özgür, düşündüğünü söyleyen öğrencilerimiz yerine devletin sopasından korkan bireyler yaratılıyor. Devlet elinde sopa olan bir mekanizma değil, bireyleri özgürleştiren ve çevresine, insanlığa duyarlı insanlar yetiştiren bir hizmet mekanizmasıdır. Hizmet eden susturmaz, hizmet eden engellemez.” dedi.