Gündem
Eğitim
Kamu Haberleri
Sendikalar
Yazarlar
Köşe Yazıları
İletişim
  İTÜ rektörü geri adım attı ama öğrenciler soruştuma geçiriyor

İTÜ rektörü geri adım attı ama öğrenciler soruştuma geçiriyor

İTÜ' rektörün yemekhanelerle ilgili verdiği karara ilişkin yapılan eylemelere katılan ve Özel Güvenlik Birimlerinin saldırılarına karşı eylem yapan öğrencilere yönelik açılan soruşturma bugün yapılacak. Soruşturma öncesi, 15 öğrenci arkadaşları için İTÜ' lü öğrenciler basın açıklaması yaptılar.

Rektörün yemekhane fiyatları ve öğünleri konusunda geri atması öğrencilerin soruşturulmasını engellemedi.  İTÜ'lü öğrenci arkadaşları için basın açıklaması yapan öğrenciler şu şekilde konuşturlar. "Okulumuzda boykot yapmaya çalışıyoruz çünkü bu okulda öğrenciler öğrenci gibi yaşayamıyor. Bu okulda öğrenciler insan muamelesi görmüyor; açlığa ve ölüme mahkum ediliyor. O yüzden İTÜ'de kendi imkanlarımızla sürdürmeye çalıştığımız bir öğrenci boykotumuz vardı fakat bu boykot İTÜ Rektörlüğü ve ÖGB tarafından her zaman şiddete uğradı. Her defasında arkadaşlarımız tartaklandı, sürekli saldırıya ve tacize uğradı. Hepimize haksız şekilde soruşturmalar açıldı. İTÜ Rektörlüğü ve güvenliği suç işlemeyi acilen bıraksın!"

Öğrencilerin açıklamarında yanlarında olan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, "İTÜ öğrencilerinin haklı taleplerinin yanındayız ve öğrenciye uygulanan bu şiddeti protesto etmek için destek olmaya geldik. Geçen hafta İstanbul Üniversitesi öğrencileri yemek zamlarını protesto etmek için toplanmışlardı ve maalesef bir öğrenci biletimde sadece 1 lira 40 kuruş var demişti. İTÜ Vakfı'nın asıl görevi vakıf yurdunda kalan çocuklara ucuz, erişilebilir yemek hizmeti sunmak. Ama bankaların kaynaklarını yandaşı kurtarmak için kullananlar, burada da İTÜ Vakfı'nın kaynaklarını bir talimatla yine bir yandaş inşaat şirketini kurtarmak için kullanmışlardır. Biz burada vakıfların amacına uygun hizmet etmesini ve öğrencilere ucuz yemek verilmesini talep ediyoruz. Açılan özel işletmelerin daha fazla iş yapabilmesi için çocuklara doyurucu olmayan yemekleri verenler, menülerinde porsiyonları küçük tutanlar kendilerini bir gözden geçirsinler. Öğrenciye şiddet uygulamak yerine haklı taleplerine kulak versinler." dedi. 

Mektepli Gazeteİlgili Haber: