Gündem
Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bilim ve Teknoloji
İletişim
Künye
  Chp'li Bankoğlu;Partizanlığın olduğu ülkede eğitimli kişiyi tutamazsınız

Chp'li Bankoğlu;Partizanlığın olduğu ülkede eğitimli kişiyi tutamazsınız

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, beyin göçünün Türkiye'deki her yaştan bireyin mutsuzluğu olarak ele alınmazsa anlaşılmayacağını belirterek, "Kişisel hak ve özgürlüklerin bu kadar kısıtlandığı, ekonominin her geçen gün hızla dibe yuvarlandığı, üretimin olmadığı, sürekli aba altından sopa gösterilen, hukukun ve adaletin kağıt üzerinde kaldığı bir ülkede işsizlik kaçınılmaz. İş sahibi olanlar da özellikle 'beyaz yakalı' dediğimiz nitelikli insanlar, bu ortamda barınamıyor. Ekonominin çökmüş olması, eğitiminin ve donanımının karşılığı olan ücreti alamamak, çok büyük umutsuzluk kaynakları. Daha da fenası, liyakatin olmadığı, işe alımlarda ya da terfilerde partizanlığın, hemşehriliğin başat olduğu bir ülkede eğitimli kişiyi tutamazsınız" değerlendirmesinde bulundu. 

Parlamentonun en genç milletvekillerinden birisi olan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Türkiye gündeminde üst sıralarda kendine yer bulamayan “beyin göçü” sorununun önemine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanlığı 2020 Yıllık Programı’nda açıklanan verilere göre, 2018’de yurt dışına göç eden vatandaş sayısının bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak 137 bin kişiye ulaştığına dikkat çeken CHP'li Bankoğlu, Türkiye nüfusunun 13 milyonunu gençlerin oluşturduğunu, 2018 Ocak'ta yüzde 20’ye dayanan 15-24 yaş arası genç işsizliğin 2019 Ocak'ta yüzde 26,7'e çıktığını, bir yılda genç işsiz sayısının yüzde 34 arttığını belirtti. 

Bankoğlu, "2017 yılında beyin göçündeki artış yüzde 63 idi. Bu sayının katlanarak arttığını büyük kaygıyla takip ediyoruz" diye konuştu. CHP'li Bankoğlu, şunları dile getirdi:

"Türkiye’nin umutları göçüyor. Geleceğimiz, ellerimizden uçup gidiyor ve dünyanın başka coğrafyalarına dağılıyor. Beyin göçünün yüzde 40’ı gençlerden oluşmakta. Yıllardır 2023 vizyonu diye aslında içi bomboş bir söylem var. Siz OECD’nin 15 yaşındaki gençler üzerinde yaptığı Yaşam Memnuniyeti Araştırması’nda Türkiye’nin gençlerini birinci yapabiliyorsanız, bu ülkeyi gençlerin iyi bir gelecek göremedikleri hâle getiriyorsanız, işinizi yapamıyorsunuz demektir. Hele ki 17 yıldır bu ülkede istediğini yapan bir hükümete doğmuş, bu yönetimde doğmuş büyümüş kişilerse bunlar, gençliğe yazık edildiği muhakkaktır. 10 yılda 99 üniversite açmayı marifet bilen ve 8 milyona dayanan işsiz nüfusunu görmezden gelen bir yönetim var karşımızda."

CHP'li Bankoğlu, Türkiye'nin dünyada en çok milyoner kaybeden 3. ülke konumunda olduğunu söyleyen Bankoğlu, şunları kaydetti:

"Yaşanan refah sahibi insan göçünü, çarpıcı bir biçimde ortaya koyan bir diğer veri de yaşanan tüm siyasi olumsuzluk dönemlerine rağmen ABD'de konut sahibi olan Türk vatandaşlarımızın sayısının katlanarak artmasıdır. Verilere göre 2015 yılında 1000 konut alımı yapılmışken bu sayı 2016'da 6000’e yükselmiştir."

İlgili Haber: