Gündem
Eğitim
Kamu Haberleri
Sendikalar
Yazarlar
Köşe Yazıları
İletişim
  Öğrencilerin Borcu Meclis Gündeminde

Öğrencilerin Borcu Meclis Gündeminde

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, öğrenci affı  yasa teklifiyle,Kredi ve Yurtlar Kurumuna borcu olan öğrencilerin borçlarının ötelenmesi yasa tekliflerinin Meclis’te bir an önce görüşülmesini talep etti.

 

CHP'li Gürer, Sözleşmeli ve  Engelli  öğretmen atamaları yapılması istedi. Öğrenci affıyla ilgili vermiş olduğu yasa teklifinin TBMM’de beklediğini ve bir an önce yasalaşması için çağrıda bulunan CHP'li Gürer, şunları dile getirdi:

 

“Öğrenci affı bir kez daha çıkmalı. Milli Eğitim Bakanına sormuş olduğum soruya verdiği yanıtta ‘Bine yakın okuldan uzaklaştırılan gencimiz var' demişti. Ancak üniversitelerde eğitimini bırakmak zorunda kalan çok sayıda öğrencide var. Öğrencilerle görüştüğümde, maddi imkânsızlıklar nedeniyle okulunu bırakmak zorunda kalanların yeniden okuma isteklerini saptadım. Bunların tümüne bir kez daha şans tanınmalı. Akademik yılın başında TBMM, öğrenci affının çıkmasına vesile olmalıdır. Ayrıca Meclis Araştırma Önergesiyle de konuyu gündeme taşıdım. Akademik yılın başında Öğrenci affı hızla ele alınmalıdır. Yüksek Öğrenim Kurumları'nda hazırlık dahil bütün sınıflarda intibak, önlisans, lisans tamamlama, lisans, lisansüstü öğrenim gören  öğrencilerin bu aftan yararlanmasını sağlayacak kanun teklifimizin  değerlendirilmesi bu bağlamda beklentileri olanlar için önemli bir umut olacaktır"

 

Üniversite mezunlarının KYK’na olan borçlarının işe başladıktan sonra 3 yıl ertelenmesi ve işsiz kalmaları durumunda yine ertelenmesi için vermiş olduğu yasa teklifini de hatırlatan CHP'li Gürer, “Gençlik ve Spor Bakanlığı verilerine göre, 2018 yılı itibariyle 403 bin 12 öğrenci burs alıyor. Öğrenim kredisi alıp mezun olan ve kredi borcunu ödemeye başlayacak öğrenci sayısı 350 bin. Son 10 yılda öğrenim kredisi borcu olan 5 milyon öğrenciden borçlarını ödeyemeyen 280 bin borçlu öğrenci Hazine ve Maliye bakanlığına bildirilmiş. Bunun yanında işe başlayanlardan kredi borcu alınıyor. Bunun için de kanun teklifi verdik. Çünkü 2 milyon üniversite öğrencisi işsiz. Üniversite öğrencileri işe düşük ücretle başlatılıyor. En azından kendilerini toparlama süreci olsun. Kredi borçları 3 yıl sonrasına ötelensin. Geçim şartları ortada” dedi.

İlgili Haber: