Gündem
Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bir Zamanlar Eğitim
İletişim
Künye
  Öğrenci mutsuz, öğretmen mutsuz, veli mutsuz!

Öğrenci mutsuz, öğretmen mutsuz, veli mutsuz!

Öğrenci mutsuz, öğretmen mutsuz, veli mutsuz!

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada eğitim sistemini eleştirerek, “bugün veli mutsuz, öğretmen mutsuz, öğrenci mutsuz” dedi.

Ceylan plansızca üniversite açmanın sonucu olarak ortaya çıkan işsizliğe dikkat çekerek, Ülke ihtiyaçlarının geleceğe dönük olarak planlanmaması ve plansız yürütülen üniversite ve alan kontenjanı açma süreçlerinin sonunda bugün yüz binlerce üniversite mezunu öğretmen, mühendis işsizdir ve bunun sorumlusu AKP iktidarıdır”dedi.

 Köklü bir geleneğe sahip olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın günümüzde geldiği noktanın üzücü olduğunu ifade eden Ceylan, “Faaliyet alanlarınızdaki tespit edilen eksiklikler Bakanlığınızın kötüye gidişini çarpıcı bir şekilde otaya koymaktadır”dedi. Sayıştay Raporunda yer alan eğitim yönetiminden teftişe, okul pansiyonlarından taşımalı eğitime, maarif müfettişlerinin görevlendirilmesinden eğitim planlarının değiştirilme sıklığına kadar pek çok bulgunun, Milli Eğitimin temel görevleri arasında yer aldığını ifade eden Özgür Ceylan, bunun kötü yönetimin sonucu olduğunu söyledi.

“Sebep Liyakatsiz Yöneticiler”

Sayıştay Raporlarının yanı sıra öğrencilerin, uluslararası verilerde ortaya çıkan başarısızlıklarının, Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki kötüye gidişi ispatlar nitelikte olduğunu söyleyen Ceylan, “Peki, bu kötüye gidişin nedeni ne? Bunun pek çok nedeni var ama şu anda belki de en önemlisi okul idarecilerimizin ve il ilçe idarecilerimizin liyakate dayalı olarak görevlendirilmemesi” dedi. Okul idarelerinin sadece belli bir görüşe sahip sendikaya kayıtlı kişilerce doldurulduğunu ileri süren Ceylan, “Yalnızca belli bir görüşe sahip sendikaya kayıtlı idarecilerle doldurduğunuz okullarımız özgür, bilimsel eğitimin olmadığı, her gün çarpıcı olayların yaşandığı kurumlar hâline geldi” dedi. Ceylan son olarak Amasya’da 42 otizm spektrum bozukluğu olan çocukla ilgili yaşananların, bu durumun kanıtı olduğunu ileri sürdü.

“Sistematik Laiklik Karşıtlığı ve Atatürk Düşmanlığı Görüyoruz”

Herkes Mutsuz

Ceylan, Bakan Selçuk’a hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Sayın Bakan bugün veli mutsuz, öğretmen mutsuz, öğrenci mutsuz. Altı yıl ailesine hasret bırakılan sözleşmeli öğretmen politikalarınız yüzünden 50'si intihar eden, atanamayan öğretmenler mutsuz. Asgari ücretin altında maaşla yazın üç ay parasız gezen ücretli öğretmen mutsuz. Lise son sınıfta sözde kapattığınız dershanelere mahkûm edilip okula gitmek istemeyen çocuğuna çözüm arayan veli mutsuz.

Ülkemizde parası olanın okuyabildiği, fırsat eşitliğinin olmadığı bir sistem yaratıldığını ifade eden Özgür Ceylan, hükümetin eğitim kurumlarını özel sektöre devretme niyetinde olduğunu belirterek, çözümün planlamadan geçtiğini söyledi. Özgür Ceylan, “Herkes mühendis, herkes doktor, herkes öğretmen olacak diye bir şey yok. Doğru planlamayla mesleki eğitim-istihdam ilişkisini kurmalı, Bakanlık, YÖK, sanayi, ticaret ve esnaf odaları temsilcilerinin katılımıyla müfredat hazırlanmalı. Ara eleman yetiştirmeyi başarmak zorundasınız. 


İlgili Haber: