Gündem
Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bir Zamanlar Eğitim
İletişim
Künye
  Bakan Selçuk 3600 meselesine açıklık getirdi

Bakan Selçuk 3600 meselesine açıklık getirdi

TOPLANTI VE ÇALIŞTAYLARA 9,6 MİLYAR VAR!

3600’E 5,2 MİLYAR YOK!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Plan ve Bütçe Komisyonunda 3600 ek gösterge meselesine açıklık getirdi.

Selçuk 3600 ek gösterge ile ilgili çalışmaların tamamlandığını, ancak bunun maliyetinin 5,2 milyar lira olduğunu ifade etti.

Öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmesi durumunda yaklaşık 60 bin öğretmen emekli olacak ve ataması yapılmayan öğretmenlere yeni kadro ihdası sağlanabilecek.

Mektepli Gazete olarak yaptığımız araştırma sonucun özel okullara verilen eğitim öğretim desteğinin de toplam tutarının 1,5 milyar civarında olduğunu ortaya koydu. Bunun yanı sıra Fatih projesine ayrılan 8,5 milyar TL ile de 3600 meselesinin çok rahat çözüleceğini gördük.

Eğitim Uzmanı Ali Taştan 2017 yılında ortaöğretim genel müdürlüğünün yatırımlar için ayrılan 6 milyar 708 milyon liranın, 6 milyar 134 milyon lirasının çalıştay vb. gibi etkinliklerde kullanıldığını ifade ederek Bakan Selçuk’a bu çalıştay ve toplantılar gereksiz harcama yapılmaz ise öğretmene 3600 ek göstergenin çok rahat verileceğini ifade etti. Taştan ayrıca Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünde 1 milyar 670 milyon liranın, Temel Eğitim Genel Müdürlüğünde ise yaklaşık 1,8 milyar liranın çalıştay ve toplantılara harcandığını belirtti.

Taştan, bu yıl 24 Kasım Öğretmenler Gününde hiç kimse 3600 hayali kurmasın, sayın bakan Plan Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşma ile bu işe şimdilik noktayı koymuştur, dedi.


Ali Taştan / Eğitim Uzmanı