Gündem
Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bir Zamanlar Eğitim
İletişim
Künye
  Milletvekilleri ve Ailelerine Ayrıcalığa Karşı Çıktı

Milletvekilleri ve Ailelerine Ayrıcalığa Karşı Çıktı

‘Meclis; bakanlara, vekillere ve ailelere düzenleme yapılacak yer değildir’

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Meclis’e gelmesi planlanan yasa tasarısı ile bakanlara, milletvekillerine ve ailelerine yönelik yapılması planlanan ayrıcalıkları eleştirdi. 

İYİ Parti’li Yokuş, yaptığı açıklamada “2018 yılı bütçesini hazırlayan dönemin Maliye Bakanı ‘Bu bütçe kamuda tasarruf bütçesi olacak’ demişti; ‘Ancak, saray harcamaları ile TBMM harcamaları hariç’ diye de arkasından ifade buyurmuştu. Bin 100 odalı saray, 300’ü aşkın araç, 13 tane uçağı olan Cumhurbaşkanımız ise ‘İtibardan tasarruf olmaz’ demişti. Ben de diyorum ki; şaşa, debdebeyle ve israfla itibar olmaz. İtibar; sevgiyle, adaletle, hakkı ve hukuku gözetmekle olur, daha ötesi hakkı tutup kaldırmakla olur” diye konuştu. 

TBMM’nin itibarının artması gerektiğini kaydeden İYİ Parti’li Yokuş, hiçbir ayrıcalıklı düzenlemenin Meclis’ten geçmemesi gerektiğini belirterek, “Her gün görsel ve yazılı medyada görüşmekte olduğumuz torba yasa teklifiyle ilgili birçok haberler yer alıyor. Deniliyor ki: ‘Eski, yeni milletvekillerine kıyak’, ‘Bakanların eş ve çocuklarına ayrıcalık’, ‘Yüksek yargı organları başkanlarına kıyak’” diye konuştu. Milletin Meclis’i birilerine kıyak düzenlemeler yapılsın diye kurulmadığını kaydeden Yokuş, şunları dile getirdi:

“Türk milletini incitecek, ‘kıyak’ kelimesini ifade edecek hiçbir düzenleme Meclis’ten çıkmamalı; vekil de olsa bakan da olsa çıkarılmamalıdır. Eski, yeni milletvekillerine, bakanlara, eş ve  çocuklarına yapılacak ayrıcalıklara son verilmelidir. TBMM’nin itibarı ancak bu şekilde sağlanır. Lakin ayrıcalıklara devam edilirse, işte itibar buradan kaybolur, gider.”

İlgili Haber: