Gündem
Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bir Zamanlar Eğitim
İletişim
Künye
  MEB Bütçesinde Fatih Projesi Yok

MEB Bütçesinde Fatih Projesi Yok

Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan MEB bütçesi ile ilgili konuşma yapan Milli Eğitim Bakanının Fatih Projesinden  hiç bahsetmemesi dikkat çekti. Son 7 yıldır tüm bütçe konuşmalarında önemli bir yer bulan Fatih Projesi sonlanmış  gibi görünüyor. Bu güne kadar 3,4 milyar lira harcanan, 1 milyon 450 bin tablet dağıtılan projenin eğitime katkılarının neler olduğu bakanlık tarafından açıklanmadı.


Proje kapsamında neler olmuştu?


FATİH Projesi, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullarımızdaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla 2010 yılında Dönemin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılmıştı. Başladığı yıl, Milli Eğitim Bakanlığı 2014 yılında tamamlanacağını duyurmuş, 2014 yılına gelindiğinde 2015 yılında tamamlanacağı söylenen projenin bitim süresi daha sonra 2017’ye uzatılmış, sonrasında ise 2018’de tamamlanacağı belirtilmişti. Son dönemde Fatih Projesi kapsamında Tablet dağıtımına son verildiği, tablet yerine klavyeli bilgisayarların dağıtılacağı bilgileri basında yer aldı.


Fatih Projesi Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup, Ulaştırma Bakanlığı tarafından desteklenen bir projedir. 2010 yılında 4 yılda tamamlanması planlanmıştır. Ancak proje kapsamında yapılan işlerin neredeyse tamamı zamanında bitirilemedi.

İlgili Haber: