Gündem
Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bilim ve Teknoloji
İletişim
Künye
  İYİ Partili Ataş'tan otizmli çocuklara kötü muameleye tepki

İYİ Partili Ataş'tan otizmli çocuklara kötü muameleye tepki

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, otizimli öğrencilerin yuhalanmasını TBMM gündemine taşıyarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi. 

İYİ Parti'li Ataş, "Günümüzde devletin en önemli görevlerinden biri de engelli vatandaşlarımızın insan hak ve temel özgürlüklerinden tam ve eşit şekilde yararlanmasını ve topluma tam ve etkin bir şekilde katılımlarını sağlamaktır. Bakanlığımızın görev alnına giren bu konuda da özellikle Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü sorumludur. Türkiye'de TUİK verilerine göre çeşitli sakatlıklar ve kazalar sonucu belirli becerilerini yitirmiş kişiler de dahil 9 milyon engelli var.  Ancak son zamanlarda engelli vatandaşlarımız ve aileleri tarafından sıklıkla gelen şikâyetler mevcuttur. Vatandaşlarımızın birçok konuda şikâyetleri ve çözülmeyi bekleyen sorunları mevcuttur. Özellikle pek çok ilde engelli bakım merkezlerinin eksikliği vardır. Vatandaşımız bu hizmetlere ulaşabilmek adına başka şehirlere gitmek zorunda kalmaktadırlar. Oysa hizmetler, değerini erişebilir olmasından alır.  Hedefe ulaşmayan hizmet hiç üretilmemiş gibidir. Engelliler sağlık, bakım ve rehabilitasyon, eğitim, sosyal ve kültürel hizmetlerden yeterince yararlanamamaktadır’’ sözlerine yer verdi.

Ataş; ‘’Zaten ruhsal, zihinsel veya bedensel engeli olan kişilerin bir de başka şehirlere gitmek zorunda kalışı sosyal devlet açısından kabul edilemez mahiyettedir. Buna rağmen yakın zamanda değişen yönetmelik gereği bu engelli bakım merkezlerinin açılışı konusunda il müdürlüklerinde olan yetki bakanlığa verilmiştir. Bu da işlemleri bürokratik olarak çok yavaşlatmış aylar süren beklemelere neden olmuştur. Bakanlık hemen hemen hiçbir işlem yapmadan aylarca dosyaları bekletmektedir. İvediliği konusunda şüphe olmayan konuda şu an birçok bakım merkezi talebi bakanlıkta bekletilmektedir. Hem buraları açacak olan işletmeciler ve çalışanları; hem de hizmet bekleyen vatandaşlarımız mağdurdur’’değerlendirmesini yaptı.

İlgili Haber: