Gündem
Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bir Zamanlar Eğitim
İletişim
Künye
  Uyuşturucuyla Mücadele Başkanlığı kurulmalı

Uyuşturucuyla Mücadele Başkanlığı kurulmalı

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Meclis gündemine uyuşturucuyla mücadeleyi taşıdı. İYİ Parti'li Yokuş, “ Uyuşturucudan dolayı cezaevinde olan tutuklu ve hükümlü sayısı da 75 bindir. Neredeyse her 4 tutuklu veya hükümlüden biri uyuşturucu satıcısıdır. Bu sayı her yıl artarak devam etmektedir. Uyuşturucu kullanımının yaş aralığı ise 11 ila 35 arasıdır. Uyuşturucu maddeler, her köşe başında satılır hale geldi. Aileler endişeli ve evlatlarını bu çevreden uzak tutamıyorlar.”

Yokuş, madde kullananların çeşitli suçlara karıştığını belirterek, “Madde kullananlar; hırsızlık, gasp, cinayet, şiddet ve fuhuş gibi suçları rahatlıkla yapma kapasitesine sahip olabiliyorlar. Bununla birlikte, madde kullanan kişilerin de aile fertleri maddi ve manevisorunlarla bu batağa saplanıyor" değerlendirmesini yaptı. 

Yasalardaki yaptırım ve cezaların yetersizliğinin madde kullanımını adeta teşvik ettiğine dikkat çeken Yokuş, uyuşturucu ticareti yapanlara çaydırıcı cezalar verilmediğini, bu nedenle torbacı olarak tanımlanan satıcılardan Türkiye'de 10 binlerce bulunduğuna işaret etti. 

Yokuş, AB Uyuşturucu Ajansının 2019 yılı raporundaki verilerine dikkat çekerek, “Türkiye’de bir yıl içerisinde ele geçirilen eroin miktarı, tüm AB ülkelerinde ele geçirilen miktarın çok üzerinde bulunuyor. Raporda, uyuşturucu kaçakçıları için önemli bir transit ülke olan Türkiye’de, “doz aşımı” kaynaklı ölümlerin, son on yılda ciddi oranda arttığına dikkat çekiliyor" diye konuştu. 

İYİ Parti'li Yokuş, uyuşturucuyla mücadele de öncelikle ailelerin bilinçlendirilmesini, okul çağında çocuğu olan ailelere seminerler verilmesi gerektiğini ifade ederek, uyuşturucuyla mücadelenin sürdürülebilmesi adına bir başkanlık kurulması gerektiğini ifade etti. Yokuş, “Uyuşturucu ile mücadele konusunda kamu kurumları rasyonel bir çalışma yapamıyorlar. Bu hususta Uyuşturucu ile Mücadele Başkanlığı kurulmalıdır. Uyuşturucu ile mücadele kurulacak başkanlığın sorumluluğunda olmalıdır. Hayati öneme sahip olan uyuşturucu sorunuyla Emniyet Genel Müdürlüğündeki bir narkotik şube müdürlüğünün ilgilenmesi bilindiği gibi yetersiz kalmaktadır" diye konuştu.

İlgili Haber: