Gündem
Eğitim
Kamu Haberleri
Sendikalar
Yazarlar
Köşe Yazıları
İletişim
  İŞSİZLİK ORDUSUNA  2 MİLYON ÜNİVERSİTELİ DAHA EKLENECEK

İŞSİZLİK ORDUSUNA 2 MİLYON ÜNİVERSİTELİ DAHA EKLENECEK

Nihat Yeşil uyardı. "Üniversiteli işsizlikte bu günler ‘iyi’ günlerimiz. 2 milyon üniversite mezunu gencimiz işsizlik ordusuna katılacak."

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Türkiye'nin en yakıcı sorunlarından biri olan “üniversiteli işsizliğine” mercek tuttu.

Ülke ekonomisinde, 7,1 milyon üniversite mezununun istihdam edildiğini, buna karşın 7,7 milyon üniversite öğrencisinin birkaç yıl içinde mezun olacağını işaret eden CHP’li Yeşil; “5 yılda, Her yıl ortalama olarak 797 bin kişi üniversitelerden mezun oluyor. Buna karşılık, ekonomimizdeki üniversiteli istihdamı ise 408 bin kişide kalıyor. Mezun olanlar ile istihdam edilenler arasındaki uçurum her geçen gün büyümektedir, bu durum da sosyal patlamalara sebep olacaktır” dedi.

TÜİK verilerine göre Türkiye’de 1,5 milyon genç işsizin olduğu, ancak bu rakamların, genç işsizlik tanımında, yaş aralığını 15 ila 24 göstermesi sebebiyle, ülke gençliğinin gerçeğini yansıtmadığını vurgulayan CHP Milletvekili Yeşil, şunları dile getirdi:

“Özellikle her ile bir üniversite, projesiyle son yıllarda hızla artan üniversite sayısı 15-24 yaş arasındaki gençleri iş gücünün dışında bırakıyor. Böylece genç işsizliği, sayı olarak rekor kırsa dahi, gerçek işsizlik rakamları rekordan çok daha fazlasını kapsıyor.”

Türkiye'de Ağustos ayı itibariyle istihdam edilen, 28 milyon 529 bin yurttaşın bulunduğunu ve bu istihdamın yaklaşık yüzde 25’inin üniversite mezunlarından oluştuğuna dikkat çeken Yeşil, “Bir başka deyişle ülke ekonomisinde, 7 milyon 126 bin üniversite mezunu kişi istihdam ediliyor. Ancak ülkedeki üniversiteli iş gücünü bekleyen tehdit de işte bu sayıda gizli. Çünkü 2018-2019 eğitim yılında üniversite mezunu çalışandan daha fazla sayıda üniversite öğrencisi bulunuyor. Yaklaşık 7,1 milyon üniversiteli çalışana karşılık bir kaç yıl içinde mezun olacak 7,7 milyon üniversiteli var. Dolayısıyla üniversitede eğitim gördüğü için iş gücüne katılmayan gençler var. Bu gençler mezun olunca işsiz ordusu büyüdükçe büyüyecek” değerlendirmesini yaptı.

İlgili Haber: