Gündem
Eğitim
Kamu Haberleri
Sendikalar
Yazarlar
Köşe Yazıları
İletişim
  İmam Hatip Ortaokulunda Yeni Uygulama

İmam Hatip Ortaokulunda Yeni Uygulama

İstanbul Kadıköy İmam Hatip Ortaokulu’nda kız ve erkeke öğrenciler bir arada eğitim almıyorlar. Öğrencilere takke takılan okulda ayrıca 'sevap puanı' kartı uygulaması yapılıyor.

AKP’nin “dindar nesil” hedefi için büyük önem verdiği imam hatipler, yasalara aykırı uygulamaları fiili durum yaratarak hayata geçiriyor.


Türkiye’deki imam hatip ortaokullarındaki 713 bin 561 öğrencinin 241 bin 137’si yani her 3 öğrenciden biri İstanbul’daki 279 imam hatip ortaokulunda bulunuyor. Kadıköy İmam Hatip Ortaokulu ise yasaya aykırı bir uygulama başlattı. 

Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine göre, Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 15. maddesi uyarınca zorunlu olması gereken karma eğitim bu okulda uygulanmıyor. İstiklal Marşı töreninde dahi kız ve erkek öğrenciler okul bahçesinde harem-selamlık sıralanıyor.


Öğrenciler sınıflarda ve laboratuvarlarda da ayrılıyor. Okul yönetimi sosyal medya paylaşımlarıyla da karma eğitim yapılmadığı iddialarını doğruluyor. Sözkonusu sayfadan  “5-A sınıfı cuma namazına gitmek için hazır bekliyor” diye, perşembe günü bir fotoğraf paylaşıldı. Habere göre sınıfta yalnızca erkek öğrenciler var. Öğrenciler takkeleri takılı olarak, ders işlerken görülüyor. İdare takkeleri getirdiğini ileri sürdüğü veliye de teşekkür etmeyi ihmal etmiyor.


Öğrenciler, geçen cuma günü Miraç Kandili’nde götürüldükleri Hasanpaşa Camisi’nde ise cami içerisinde takkesiz olarak ders alıyor.

Okulda ve dersliklerde ayırılan öğrenciler, 29 Ekim Cumuriyet Bayramı törenine bir komutan katılınca birlikte gösteri yapıyor.

‘SEVAP’ PUANI
36 derslikte 303 öğrencinin okuduğu okulda, her öğrenci için bir de, “Sevap Puan” kartı dağıtılıyor. Müdürlüğünü İbrahim Şanlıer’in yaptığı okulda, 1 ay boyunca en çok sevap kazanan öğrenciler çeşitli hediyelerle ödüllendiriliyor.

İlgili Haber: