Gündem
Eğitim
Kamu Haberleri
Sendikalar
Yazarlar
Köşe Yazıları
İletişim
  HER 7,5 DAKİKADA BİR KADIN ŞİDDETE UĞRUYOR

HER 7,5 DAKİKADA BİR KADIN ŞİDDETE UĞRUYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye'de 7,5 dakikada bir kadının şiddete uğradığı için Şiddeti Önleme Merkezi'ne (ŞÖNİM) geldiğini belirterek, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nı şiddeti gizlemekle suçladı. Bakanlık tarafından şiddetti önlemek için hiçbir çaba harcanmadığını öne süren İlgezdi, " Bakanlık aksine kadına şiddet ve kadın cinayeti davalarında iyi hal indirimlerini meşrulaştıran iktidarın bir kurumudur" dedi.

Türkiye'de kadına şiddet olaylarında meydana gelen artışlara dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, çarpıcı rakamlar açıklayarak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nı eleştirdi.
7 YILDA 514 BİN KİŞİ ŞİDDETE UĞRADIĞI İÇİN BAŞVURDU
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından açıklanan rakamlara göre 7 yılda 514 bin kişinin ŞÖNİM'den yararlandığını belirten İlgezdi, “Şiddete uğradığı için ŞÖNİM'lerden yararlanan kadınların sayısı şiddetin boyutunu ortaya koyuyor, saatte 8, her 7 buçuk dakikada bir kadın şiddete uğradığı için ŞÖNİM’e gelmiş. Bu merkezlere gelemeyen veya bu merkezlerden haberi olmayan şiddete uğrayan kadınları da düşündüğümüzde tablonun ne kadar acı olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor” dedi.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na ŞÖNİM’lerle ilgili bilgi edinme başvurusu yaptığını bildiren İlgezdi, kendisine şiddetin boyutlarını gizleyen skandal bir yanıt verildiğini söyledi.
HER 7 BUÇUK DAKİKADA BİR KADIN ŞİDDETE UĞRUYOR
Oktay tarafından açıklanan verilerin, yılda en az yaklaşık 73 bin 500 kadının, ayda 6 bin 100 kadının, günde 204 kadının şiddete uğradığı gerçeğini ortaya koyduğuna dikkat çeken İlgezdi, konuya ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına vermiş olduğu soru önergeleri ve bilgi edinme başvurularının yanıtsız bırakıldıını söyledi.
BAKANLIK KULAĞININ ÜSTÜNE YATIYOR
Gamze Akkuş İlgezdi, “Sayın Bakan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Okay’ın açıkladığı rakamları ya bilmiyor, ya da bilgi gizliyor. Bakanlık kulağının üzerine yatarak şiddeti gizleyemez ve önleyemez” dedi.
İYİ HAL İNDİRİMİNİ MEŞRULAŞTIRIYOR
İlgezdi, Aile Bakanlığının kadına şiddetti önlemek için hiçbir çaba harcamayan, aksine kadına şiddet ve kadın cinayeti davalarında iyi hal indirimlerini meşrulaştıran iktidarın bir kurumu olduğunu öne sürerek, şunları söyledi:

“ŞÖNİM’lerin de bağlı olduğu Kadının Statüsü Genel Müdürlüğüne bütçesinden yüzde 1 pay ayıran bakanlığın bir kadın politikası olması mümkün müdür? Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet için bir çözüm arayışında olması mümkün müdür? Kadın başına 3 lira ayıran Aile Bakanlığı aslında kadına, şiddeti de, tacizi de, sefaleti de hak görüyor.” 

 

İlgili Haber: