Gündem
Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bilim ve Teknoloji
İletişim
Künye
  Eğitim Sen DYS, Öğretmenler Günü Genelgesine ve Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine itiraz etti.

Eğitim Sen DYS, Öğretmenler Günü Genelgesine ve Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine itiraz etti.

Eğitim Sen' den 3 ayrı itiraz. Eğitim Sen DYS, Öğretmenler Günü Genelgesine itiraz etti ve Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine dava açtı. 


Eğitim Sen MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Değişikliğine dava açtı.

Eğitimsenden yapılan açıklamada "05.09.2019 günlü, 30879 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikle Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin birçok maddesinde değişiklik yapılmıştır.  Bu değişikliklerden, öğretmenlerin çalışma koşullarını ağırlaştıran, okul yönetimine katılım ve söz hakkını sınırlandıran, eğitim öğretimi ticarileştirerek eğitimin niteliğini düşüren, whatsapp ve telefon mesajı gibi haberleşme araçlarını hukukileştiren, eğitim ve öğretimin öznesi olan öğretmen ve öğrencilerin demokratik haklarını kısıtlayarak çalışma barışını bozucu nitelikte olan düzenlemelerin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’a dava açtık." denildi.

Eğitim Sen, hafta sonu Destekleme ve Yetiştirme Kurslarındaki Nöbet Görevinin Engellenmesi İçin MEB’e başvurdu.

Bazı okul müdürlüklerince hafta sonu yapılan destekleme ve yetiştirme kurslarında öğretmenlere verilen nöbet görevinin yasal dayanağı olmadığından engellenmesi için Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne yapılan itirazda, bu kapsamdaki nöbet görevlerini üyelerimiz, sendikamız Merkez Yürütme Kurulu’ nun 02.09.2019 gün ve 54 sayılı kararının 1. ve 5. maddeleri uyarınca yerine getirmeyebilir. Bunun için üyelerimiz okul müdürlüğüne dilekçe vererek söz konusu görevi anılan karar uyarınca yerine getirmeyeceklerini belirtti.

Bakanlık yazısını okumak için tıklayınız.

Öğretmenler Günü Genelgesi’nin Geri Alınması İçin MEB’e Başvurdu.

Eğitim Sen' den yapılan açıklmada "Ankara’da düzenlenecek Öğretmenler Günü kutlama ve etkinliklerinin göstermelik törenler yerine öğretmenlerin sorunlarının konuşulduğu, taleplerinin gündeme geldiği bir platforma dönüşmesi için öğretmenler arasında ayrıştırıcı ve çalışma barışını bozucu nitelikteki 24 Kasım Öğretmenler Günü konulu 27.05.2019 tarihli 2019/8 sayılı genelgenin geri alınması için bakanlığa başvurduk" denildi.

Bakanlık yazısını okumak için tıklayınız.


İlgili Haber: