Gündem
Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bilim ve Teknoloji
İletişim
Künye
  EĞİTİM BÜTÇESİ FAİZİN ALTINDA KALDI

EĞİTİM BÜTÇESİ FAİZİN ALTINDA KALDI

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin, yine faize ayrılan bütçenin altında kaldığını, her yıl öğrenci sayısı artarken bütçeden ayrılan payın azaldığını söyledi.

Keven, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında 2020 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Keven, şunları söyledi:
"Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2020 bütçe teklifi 125 milyar liradır. Milli Eğitim bütçesi yine faize ayrılan bütçenin altında kalmıştır. Eğitim sektörüne ayrılan toplam bütçe ise 176 milyar lira olup toplam bütçede ki oranı yüzde 16,1’dir. 2018 yılında bu oran yüzde 17,6 idi. Yani her yıl öğrenci sayısı artarken bütçeden ayrılan pay devamlı azalmaktadır. Ayrıca özel okullara verilen teşvik uygulamasının başladığı 2014 yılından bugüne toplam 4 milyar lira kolej sahiplerine aktarılmıştır. 2020 bütçeteklifinde yine 329 milyon lirası kolejlere, 475 milyon lirası özel meslek liselerine olmak üzere toplam 804 milyon lira teklif edilmektedir. Kolejlerde okuyan öğrenci sayısı 10 yılda yüzde 240 artmıştır. Devlet okullarında okuyan öğrenci sayısı ise sadece yüzde 4 artmıştır. Eğitim gitgide özelleştiriliyor. Bu hizmetlerin neden kamu eliyle yapılmadığını sorgulamak zorundayız."
Keven, öğretmenlik meslek kanununun bir an önce çıkarılmasını ve özel sektörde çalışan öğretmenler için de bir ücret düzeyi belirlenmesini istedi.