Gündem
Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bir Zamanlar Eğitim
İletişim
Künye
  CHP'li Barut kalıcı yaz saati uygulamasının iptal edilmesini istedi

CHP'li Barut kalıcı yaz saati uygulamasının iptal edilmesini istedi

'Öğrenci ve çalışanlar mağdur oluyor'

'Yanlışta ısrar edilmemeli'

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, öğrenci ve çalışanlar başta olmak üzere tüm yurttaşları mağdur eden kalıcı saat uygulamasının iptalini istedi. Kalıcı saat uygulamasının yarattığı mağduriyete dikkat çeken Barut, "Yanlışta ısrar etmenin anlamı yoktur. Bu çağrımıza kulak verilmeli, mağduriyet giderilmelidir" dedi.

CHP'li Barut yaptığı açıklamada, büyük mağduriyete yol açan kalıcı saat uygulamasına tepki gösterdi. Barut, "Yaz saati uygulamasına toplumumuzun her kesimi büyük tepki göstermektedir. Uygulamadan eğitim-öğretim çağındaki öğrencilerimiz ve çalışma hayatında olan vatandaşlarımız olumsuz etkilenmektedir. Yaz saati uygulaması insanlarımızda can güvenliği, psikolojik, sosyal ve kültürel sağlık sorunları yarattığı gibi çocukların bedensel gelişimini de çok olumsuz etkilemektedir" diye konuştu.

'Neden yanlışta ısrar ediliyor?'

Kalıcı yaz saati uygulamasının iptali için daha önce TBMM'ye yasa teklifi sunduğunu anımsatarak yanlışta ısrar edilmemesini isteyen Barut, şunları kaydetti:

"Yaz saati için, vaktiyle yetkililer Avrupa ülkelerinin de bu uygulamaya geçeceğini ve elektrikte tasarrufa gidildiğini söylemişlerdi. Fakat böyle bir gelişme olmadı. Sadece ülkemizi Avrupa ülkelerinden uzaklaştırıp, orta doğu ülkeleri ile aynı zaman dilimine getirdi. Uygulama ile tasarruf olmadığı, daha çok tüketimin yapıldığı, faturanın ise vatandaşımıza kesildiği, tek kazançlı çıkan kesiminde elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin olduğu tespitlerine rağmen uygulamada neden ısrar edilmektedir? Sorunun çözümü için verdiğimiz kanun teklifi işleme alınmadan komisyonda neden bekletilmektedir? Yaz saati uygulamasının insanlarımıza, üreticiye ve tüketiciye sağladığı kazanç ne olmuştur?"

İlgili Haber: