Gündem
Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bilim ve Teknoloji
İletişim
Künye
  Bu aralar herkes bu soruları konuşuyor

Bu aralar herkes bu soruları konuşuyor

Bu aralar herkes bu soruları konuşuyor. LGS örnek sorularını konuşu tartışma yarattı.

MEB’in Liselere Geçiş Sınavı (LGS) kapsamında örnek soruları yayımladı. Yayımlar yayımlamaz herkes bu soruları kim cevaplayacak demeye başladı. Soruların uzun metinleri ve zorluğu tartışma yarattı. Özellikle matematik sorularının bu haliyle öğrenciyi matematikten soğutacağı iddia edildi. 

MEB' in), 2020 LGS 7 Haziran’da yapılacağını açıkladıktan sonra, öğrenciler için örnek sorular yayınladı. Ardından öğrenci ve uzmanlardan yorumlar gelmeye başladı. Öğrenciler genel anlamda, soruların uzunluğundan ve karmaşıklığından şikâyet ettiler. . 

Özellikle sorulardan birinin  öğrencilerin bir buçuk dakika içerisinde çözmesi beklenerek hazırlanmış olması en çok üzerinde konuşulan konu oldu. Sorunun LGS matematik sorusu olabileceğini dile getiren MEB yetkilileri, öğrencilerin kısa sürede bu soruyu çözmelerini istedi. Ancak LGS Matematik şifre sorusu sosyal medyada tartışma yarattı.

İşte O Soru:En çok öğrencilerin eleştiri, LGS’ nin öğrencinin sadece akademik bilgisi değil, yorum ve analitik düşünme becerilerini de ölçen nitelikteki sorularıyla uluslararası PISA ve TIMSS sınavlarına benzediği yönünde. Sosyal medyada yapılan yorumlarda, soruların çok zor olduğuna dikkat çeken veliler, endişeli. İşte o yorumlar:

- Dehşetle soru tiplerine, soruş şekillerine bakıyorum. Bu tarz soru çözmedi ki bizim kuzular. Nasıl altından kalkacaklar? 8 ay var daha ama kafalar farklı kodlandı.

- Sorular üst düzey kavrama, muhakeme gerektiren sorular. Bu sorulara doğru cevap vermelerini beklediğimiz çocuklar ise sistem değişikliği sebebiyle zamanından 1 yıl daha erken okula başlamak zorunda kalmış çocuklar.

- Sorular gerçekten zor, sınav stresi ile çocuklar bu tarz soruları nasıl yaparlar bilemiyorum. 

- Bu çocuklar şimdiden ALES’e eş değer soruları çözmek zorunda mı?

- Bu matematik sorularını çözen çocuğu direkt üniversiteye almayı düşünüyorlar herhalde?

- Şu soruları hele de süresi içerisinde çözecek öğretmenimiz var mı?

- Soru tipleri, müfredat içeriğinden ve okulda derslerde çözülen sorulardan çok uzak.


İlgili Haber: