Gündem
Eğitim
Kamu Haberleri
Sendikalar
Yazarlar
Köşe Yazıları
İletişim
  BAŞARDINIZ

BAŞARDINIZ

Başardınız

2012 yılında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Orta Öğretim Genel Müdürlüğü, 81 ilin milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazı ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinde, kutlamaların sadece okullarda yapılacağını duyurdu.

AKP bu hamle ile ulusal bayramların alanlarda kutlanmasını yasakladı. Sonraki süreçte, her bayramda bir bahane bulundu ve yasaklamalar sıklaşmaya başladı. Bu yıl yapılan Cumhuriyet Bayramı törenleri AKP’nin bayram yasaklama hamlesinin boşa çıktığını gösterdi. AKP ulusal bayramları gölgelemeye çalıştıkça halk daha çok sahip çıktı. Eskiden statlara gitmeyen insanlar bile alanlara çıktı. Bayram coşkusu katlanarak arttı.

Cumhuriyetimizin 96 ncı yıl kutlamalarında 2 bin kişi aynı anda zeybek oynadı. Törenlerde öğrenci bulamayan okul bahçeleri tıklım tıklım doldu. Sadece öğrenciler değil veliler bile okullara akın etti.

AKP, iktidarı boyunca eğitim-siyaset ilişkisini bir türlü ayarlayamadı. Din eğitimi adı altında dinsel eğitimin yolunu açtı. 

Öğretim Programlarını değiştirdi.

Atatürkçülük konuları azaltıldı.

İmamlar derslere girmeye başladı.

Vakıf ve derneklere okulların kapıları sonuna kadar açıldı.

Sibyan mektepleri, medreseler yeniden hortladı.

Kaçak okul açmanın hapis cezası kaldırıldı.

Gece yarıları çocuklara manevi rehberlik adı altında yatılı okulların pansiyonlarına ne idüğü belli olmayan şahıslar girdi.

0-4 yaş aralığına Kuran Kursları açıldı. 16 bin çocuk bu kurslara katıldı. Kundaktaki bebeklere Kuran Kursu verildi.

Plansız programsız imam hatip okulları açıldı.

Sarıklı cübbeli öğretmenler türetildi.

Vakıf ve derneklere öğrenci başına 650 lira para aktarıldı.

Müdür odalarında öğretmenler yandaş sendikaya üye yapıldı.

Neredeyse MEB’in bütün yöneticileri, okul müdürleri yandaş sendikadan atandı.

Diyanet bile gizli rapor yazıp, tarikat ve cemaatler konusunda uyardı. Buna rağmen AKP eğitimi dinselleştirme politikalarından vazgeçmedi.

Hülasa; AKP sonunda başardı. Ulusal bayramların kutlanmasını yasaklasa da, Atatürk büstlerine çelenk koyulmasını engellese de, bu halk ATASINA daha çok sahip çıktı. Ulusal bayramlara daha coşkulu katıldı. AKP yasakları, yurttaşların ulusal bayramları sahiplenmelerine neden oldu.

81 yıl önce ölen Mustafa Kemal’i ders kitaplarından çıkarsanız da, yurttaşların gönlünden, kalbinden çıkaramadınız… Aksine perçinlediniz…


Ali TAŞTAN yazdı/Eğitim Uzmanı