Gündem
Eğitim
Kamu Haberleri
Sendikalar
Yazarlar
Köşe Yazıları
İletişim
  Bakan Selçuk yanıt verdi: Veliler istedi, ihtiyaç vardı

Bakan Selçuk yanıt verdi: Veliler istedi, ihtiyaç vardı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İzmir'in Bayraklı İlçesi'nde Milli İrade Orta Okulu'nun bir katına imam hatip ortaokulu açılmasının velilerin istediği üzerine gerçekleştiğini bildirdi. Bayraklı'da Veli-Der üyesi çok sayıda vatandaş söz konusu imam hatip ortaokulunun açılmasına karşı çıkarak eylem düzenlemişti.


CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır'ın soru önergesini yanıtlayan Bakan Selçuk, şu bilgileri verdi:

"İzmir ilinde bulunan imam hatip ortaokulu sayısı 70, Bayraklı ilçesinde ilçesindeki imam hatip ortaokulu sayısı ise 4'tür. İzmir Valiliği'nce konuya ilişkin olarak öğrenci velilerinin Bayraklı Milli İrade Ortaokulu binasının bir katında imam hatip ortaokulu açılması için başvuruda bulundukları, söz konusu başvurulara istinaden diğer tüm okul türlerinde olduğu gibi valilik teklifi ve müfettiş raporuna bağlı olarak Milli İrade İmam Hatip Ortaokulu'nun açıldığı, Piri Reis Hatip Ortaokulu'nun bulunduğu Emek Mahallesi ve Milli İrade İmam Hatip Ortaokulu'nun bulunduğu Onur Mahallesi'nin birbirine uzaklığının yaklaşık 30 dakika yürüme mesafesi olduğu, ayrıca Milli İrade İmam Hatip Ortaokulu'nun bulunduğu üst mahallelerden yürüyerek ulaşımın mümkün olmadığı, öğrenci velilerinin de servis ücreti ödeyebilecek yeterli ekonomik gücünün olmaması, bölgedeki tek imam hatip ortaokulu olması ve öğrenci sayısının gittikçe artması nedeniyle ikinci bir imam hatip ortaokuluna ihtiyaç duyulduğu, ilde imamların çeşitli baskı yöntemleri ile imam hatip sınıfı açılması yönünde çalışma yaptıklarına dair herhangi bir şikayetin bulunmadığı belirtilmektedir."

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) İzmir'deki Milli İrade Ortaokulu içinde imam hatip derslerinin verilmeye başlanmasına karşı çıkmıştı. 772 imzalı dilekçe veren veliler, "Bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz. Biz farklı okul türlerine karşı değiliz. İhtiyaç olmadığı halde aynı okulun bünyesinde, mevzuata aykırı olarak farklı iki okul türünün açılmasını ve bunun yarattığı sıkıntılardan çocuklarımızın olumsuz etkilenmesini istemiyoruz" açıklaması yapmıştı.

İlgili Haber: