Gündem
Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bilim ve Teknoloji
İletişim
Künye
  AYM' den önemli 'Örgütlenme Özgürlüğü İhlali' kararı

AYM' den önemli 'Örgütlenme Özgürlüğü İhlali' kararı

Anayasa Mahkemesi bir öğretmenin protesto ettiği bakana karşı aldığı cezayı "örgütlenme özgürlüğü ihlali" olarak karar verdi. 


Konuyla ilgili olarak Eğitim Sen Başkanı Feray Aytekin Aydoğan sosyal medya hesabında, "Anayasa Mahkemesi kararıdır. “Üyelere sendikalarının aldığı karara katılmaktan dolayı ceza verilemez.  Sendikal haklar ANAYASAL güvence altındadır.” Eğitim Sen olarak hukuk alanında ve her alanda haklarımız ve özgürlüklerimiz için mücadele etmeye devam edeceğiz." dedi.

Kocaeli'nde Eğitim Sen üyesi bir öğretmen, sendika kararıyla uzaktan eğitim faaliyetiyle telekonferans yapan bakanı protesto etti.  Protesto sırasında saldırıyla da karşı karşıya kalan öğretmene uyarma cezası verildi. AYM' ye itiraz eden öğretmen ve Eğitim Sen' in kararı bugünkü resmi gazetede yayımlandı. 

Bugünkü Resmi Gazetede yayımlanan önemli ve emsal karara göre,  öğretmen E.V.'nin Anayasa'nın 33. maddesinde yer alan 'Örgütlenme özgürlüğünün ihlal edildiği'ne karar vererek, E.V.'ye 3000 TL manevi tazminat ve yargılama giderlerinin geri ödenmesine hükmetti.

Kararın tamamı için tıklayınız.

İlgili Haber: