Gündem
Eğitim
Kamu Haberleri
Sendikalar
Yazarlar
Köşe Yazıları
İletişim
  Sözleşmeli öğretmenlerden valizli eylem

Sözleşmeli öğretmenlerden valizli eylem

Sözleşmeli öğretmenler, 26 Temmuz’da Ankara’da eş durumu mağduriyetinin çözülmesi için eylem yaptı. Türk Eğitim-Sen’in destek verdiği eyleme sözleşmeli öğretmenler Türkiye’nin dört bir yanından eşleri, çocukları, anne ve babaları ile katıldı.

Valizleri birbirine zincirlenmiş şekilde eylemde yer alan sözleşmeli öğretmenler; ayaklarına pranga taktı, evlilik cüzdanlarını göstererek “Bizi eşimiz ve işimiz arasında tercihe zorlamayın!” diye seslendi. Ağustos ayında tayinlerinin yapılacağı düşüncesiyle evlerini kapatan sözleşmeli öğretmenler, eşyalarının yer aldığı ve aile fotoğraflarının bulunduğu kolileri de yanlarında getirdi.

Sözleşmeli öğretmenler, “Ailemle Yaşamak İstiyorum”, “Kadro Gelecek Kölelik Bitecek”, “Babamın Tişörtü İle Değil Babamla Uyumak İstiyorum”, “Çocuklarımız Yetim Gibi Öksüz Gibi Büyüyorlar”, “Bana Bir Masal Anlat Baba”, “Sınıf Tahtalarımız Ağlama Duvarımız Oldu”, “Kırmızı Çizgimiz Ailemiz”, “Ziya Hocam Sözleşmeli Öğretmen A-i-le-siz” şeklinde pankartlar taşıdı; “Sözleşmeli Köleliğe Hayır”, “Bakan Bizi Ayırma”, “İnternet Evliliği İstemiyoruz”, “Evli, Mutsuz, Çocuksuz” sloganları attı.

Eylemde sözleşmeli öğretmen Ümit Kara bir konuşma yaparak Ağustos ayında eş durumu tayin hakkından yararlanmak istediklerini söyledi. Bazı çocuklar da anne ya da babalarından ayrı olmanın zorluklarını anlatırken gözyaşlarına hâkim olamadı. Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş da yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir düzenleme yaparak, 2016 yılında KHK ile atanan ve 3 yılını dolduran sözleşmeli öğretmenlere en azından ağustos döneminde eş durumundan tayin hakkı vermesini istedi.

Sözleşmeli öğretmenlerin, eş durumu tayini olamadıkları için ailelerinden uzak kaldığını belirterek, bu mağduriyetin gerekli düzenlemelerle giderilmesini isteyen Akkaş, 2016'da atanan sözleşmeli öğretmenlerin, Ekim ayında yapılacak mazeret tayinlerine başvurma hakkına sahip olmadıklarını, bunun çözümü için Milli Eğitim Bakanlığına başvuruda bulunduklarını anlattı. Türk Eğitim-Sen olarak, bu konuyla ilgili 11 Temmuz'da Milli Eğitim Bakanlığına başvurduklarını aktaran Musa Akkaş, "Mağduriyetlerin önüne geçilmesi için 3 yıllık çalışma süresi hesabında, 31 Ekim tarihinin baz alınmasını istedik. Bu yöntem izlenirse ortada mağduriyet kalmayacaktır. Talebimiz, bir düzenleme yapılarak, 2016'da 3 yılını dolduran arkadaşlarımızın, en azından Ağustos ayı döneminde eş durumundan tayin haklarının verilmesidir." diye konuştu. Sözleşmeli öğretmenliğin tamamen kaldırılması gerektiğini vurgulayan Akkaş, tüm öğretmenlerin sadece Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puan üstünlüğüne göre, kadrolu tayin hakkına sahip olması gerektiğini söyledi. Musa Akkaş, sözleşmeli öğretmenler bütün özlük hakları tam olacak şekilde atanana kadar mücadelelerinin devam edeceğini kaydetti.