Gündem
Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bilim ve Teknoloji
İletişim
Künye
  9 milyon engelli var

9 milyon engelli var

“HANİ SOSYAL DEVLETTİK ?’’

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye'de resmi verilerine göre çeşitli sakatlıklar ve kazalar sonucu belirli becerilerini yitirmiş kişiler de dahil 9 milyon engelli olduğunu hatırlatarak, yaşanan sorunların da gün geçtikçe arttığına dikkat çekti ve “Hani sosyal devlettik” dedi.

Ataş, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması isteğiyle soru önergesi ile konuyu Meclis gündemine taşıdı ve şunları kaydetti: 

Günümüzde devletin en önemli görevlerinden biri de engelli vatandaşlarımızın insan hak ve temel özgürlüklerinden tam ve eşit şekilde yararlanmasını ve topluma tam ve etkin bir şekilde katılımlarını sağlamaktır. Bakanlığımızın görev alnına giren bu konuda da özellikle Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü sorumludur.

Türkiye'de TUİK verilerine göre çeşitli sakatlıklar ve kazalar sonucu belirli becerilerini yitirmiş kişiler de dahil 9 milyon engelli var. Ancak son zamanlarda engelli vatandaşlarımız ve aileleri tarafından sıklıkla gelen şikâyetler mevcuttur. Vatandaşlarımızın birçok konuda şikâyetleri ve çözülmeyi bekleyen sorunları mevcuttur. Özellikle pek çok ilde engelli bakım merkezlerinin eksikliği vardır. Vatandaşımız bu hizmetlere ulaşabilmek adına başka şehirlere gitmek zorunda kalmaktadırlar. Oysa hizmetler, değerini erişebilir olmasından alır.  Hedefe ulaşmayan hizmet hiç üretilmemiş gibidir. Engelliler sağlık, bakım ve rehabilitasyon, eğitim, sosyal ve kültürel hizmetlerden yeterince yararlanamamaktadır.’’ sözlerine yer verdi.

SOSYAL DEVLET AÇISINDAN KABUL EDİLEMEZ

 Ataş; ‘’Zaten ruhsal, zihinsel veya bedensel engeli olan kişilerin bir de başka şehirlere gitmek zorunda kalışı sosyal devlet açısından kabul edilemez mahiyettedir. Buna rağmen yakın zamanda değişen yönetmelik gereği bu engelli bakım merkezlerinin açılışı konusunda il müdürlüklerinde olan yetki bakanlığa verilmiştir. Bu da işlemleri bürokratik olarak çok yavaşlatmış aylar süren beklemelere neden olmuştur. Bakanlık hemen hemen hiçbir işlem yapmadan aylarca dosyaları bekletmektedir. İvediliği konusunda şüphe olmayan konuda şu an birçok bakım merkezi talebi bakanlıkta bekletilmektedir. Hem buraları açacak olan işletmeciler ve çalışanları; hem de hizmet bekleyen vatandaşlarımız mağdurdur.’’ sözleriyle devam etti.

Ataş; Bu sorunların dışında engelli vatandaşlarımız pek çok sorunla mücadele etmek zorunda kaldıklarını, sosyal hukuk devleti gereği güçsüzleri güçlüler karşısında koruyarak gerçek eşitliği yani sosyal adaleti ve toplumsal dengeyi sağlamak sorumluluğumuz bulunduğunu söyledi.

Ataş’ın önergesinde sorduğu sorular şöyle;

Bakanlık olarak vatandaşımızın işini gereksiz bürokrasi ile aylarca uzatıp, sosyal devlet ilkesine aykırı hareketini sürdürecek midir?

Halihazırda bakanlıkta bekletilen bakım merkezi açılışı kaç tanedir? Bekletilen dosyalar neden bekletilmektedir?

Bu bekleme süreci içerisinde zorunlu olarak personeline boştan yere ödeme yapmak zorunda kalan, işletmesine kira ödeyen müteşebbislerin zararı bakanlıkça giderilecek midir?

Ülkemizde kaç adet engelli bakım merkezi vardır? Kapasiteleri ne kadardır? Toplam ihtiyaç ne kadardır?

Engelli bakım merkezi olmayan kaç il vardır? Bu iller de ki engelli vatandaşlarımızın mağduriyeti nasıl giderilecektir?

Engellilerin sağlık ve bakımdan kaynaklanan sorunlarının yanında sosyal ve kültürel sorunlarının çözümü için çalışmalarınız bulunmakta mıdır?

Engellileri çalıştıracak istihdam alanları konusunda bakanlığınızın çalışması bulunmakta mıdır?

Engelli vatandaşlarımıza yönelik psiko-sosyal ve bakım eğitimi desteği verilmesine yönelik çalışma bulunmakta mıdır?

Engellilerin örgütlenmesi için bakanlığınızca rehberlik yapılarak, aynı tür engeli olan bireylerin bir araya gelebilmeleri ve tecrübelerini paylaşmaları sağlanmakta mıdır?