Gündem
Eğitim
Kamu Haberleri
Sendikalar
Yazarlar
Köşe Yazıları
İletişim
  ...zıyadnıkraf ninekilhet

...zıyadnıkraf ninekilhet

...zıyadnıkraf ninekilhet


Milli Eğitim Bakanlığı 2013 ten sonra cemaatlerin arka bahçesi vakıf ve derneklerle yoğun bir şekilde protokol imzalamaya başladı.

Neredeyse her gün, protokol imzalanan vakıf ya da derneklerin okullardaki skandalları gündeme geliyor. Vakıf ve dernekler öğretmenlerin yetkilerini devralıp öğrencilerle çeşitli etkinlikler yapıyor. Yani MEB’in okullarını vakıf ve dernekler yönetiyor. Hatta okullarda cirit atıyorlar desek yeridir.

Peki bu duruma bakanlık neden göz yumuyor? Neden sessiz kalıyor? Bir yandan FETÖ’den kurtulmaya çalışırken diğer taraftan başka cemaat ve tarikatların kucağına oturuyor. Vakıf ve dernekler baskı mı yapıyor? Yoksa tarikat ve cemaatler mi baskı yapıyor? MEB bu hususta Herhangi bir açıklama bile yapamıyor. 

Biz eğitimciler olarak bu tehlikenin farkındayız. Çocuklarımızı tarikat ve cemaatlerin arka bahçesi olan vakıf ve derneklerin eline bırakmayacağız. 

TÜGVA, TÜRGEV, ENSAR, İLİM YAYMA gibi kurumlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevlerini üstlenmiş, bakanlıkta bu duruma izleyici olmuş durumda. Devletin yetkilerini hukuksuz bir şekilde devreden, okullarının kapılarını bu vakıf ve derneklere peşkeş çeken sorumluların vicdanen rahat olmadıklarını biliyoruz. 

Bir öğrenci velisi olarak, çocuğumun eğitim hayatına baktığımda durumun ne kadar vahim olduğunu görebiliyorum. Birleşik eğik el yazısı, yeniden temel dik yazı, Ankara’nın göbeğinde ilkokul 4’e kadar 5 öğretmen değişikliği, ikili öğretim, temizlik-güvenlik görevlisi olmayan beş parasız okullar, kaynak kitaplar, testler... Durumun vahametini çok açık bir şekilde ortaya koyuyor. 

TÜGVA, TÜRGEV, ENSAR, İLİM YAYMA CEMİYETİ, ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ gibi tarikat ve cemaatlerin arka bahçesi herhangi bir yapı çocuğumun okulunda herhangi bir etkinlik yapmaya kalkışır ise Milli Eğitim Bakanlığı ve buna alet olan yapılarla mücadelemi hukuk kuralları içerisinde daha kararlı bir şekilde sürdürmeye devam edeceğim.

Artık yeter… Çocuklarımızdan uzak durun. Protokol imzaladığınız ve vazgeçemediğiniz bu oluşumlar eğitime destek olmak istiyorlar ise bütçelerini Milli Eğitim Bakanlığı’na devretsinler. Ve bir an önce okulları terk etsinler. 

Sizler çocuklarınızı kolejlerde okuturken, kamusal eğitimden yana tavır koymuş bizler, çocuklarımızı devlet okullarına göndermeye devam edeceğiz. Okullar tarikatların da cemaatlerin de değildir. Halkın vergileri ile yapılmış olan bu okullar DEVLETİNDİR. Devletin okullarına da devletin öğretmenlerinden başkası giremez. 

Milli Eğitim Bakanımıza tek soru…

TÜRGEV, TÜGVA, ENSAR, İLİM YAYMA, ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ hisselerinizi devrettiğiniz Maya Okullarında da öğretmenlerin yetkilerini gasp edebiliyor mu? NOKTA…

Ali TAŞTAN yazdı/Eğitim Uzmanıİlgili Haber: