Gündem
Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bilim ve Teknoloji
İletişim
Künye
  'Gerçekler derhal açıklanmalı'

'Gerçekler derhal açıklanmalı'

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık,Aksaray Merkez Mehmetçik İlkokulu’nda otizmli çocukların yuhalanması skandalını iki farklı önerge ile TBMM gündemine taşıdı. Aydınlık, Aksaray valiliğinin çelişkili açıklamalar yaptığına dikkat çekerek gerçeklerini derhal çıkarılmasını istedi. 

Kamuoyunda büyük bir infial yaratan otizmli çocukların maruz bırakıldığı muamele hakkında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle iki ayrı soru önergesini Meclis Başkanlığına sundu. 

CHP’li Aydınlık, “Aksaray Valiliği tarafından olay sonrasında gerçekleşen açıklamada karşımıza çelişkili ifadelerle çıkmıştır. Haberin gerçeği yansıtmadığını iddia ederken açıklamanın sonuna konuyla alakalı incelemenin başlatıldığı bilgisi eklenmiştir. Bu ciddiyetsiz açıklamanın ardında görüntülerle sabit olan vahim bir hadise ve çocuklarımızın hissettiği bir travma vardır. Vicdanlarımızın bunu kabul etmesi mümkün değildir, ilgili tüm idari birimlerin soruşturma kapsamına alınarak yaşanan bu rezillik derhal kamuoyuna açıklanmalı ve sorumlularına gereken idari işlem yapılmalıdır” dedi.

Evlatlarımızı ötekileştiremezsiniz

Ayrımcılığın, ötekileştirmenin her zaman karşısında duracağını ifade eden Aydınlık, “Otizmli çocuklarımızın hayatın içerisinde maruz bırakıldığı kutuplaştırmaya son verilmesi her birimizin sorumluluğundadır. Gereken tüm farkındalık çalışmaları yapılmalı, ülkemizin dört bir yanında bu ötekileştirmeye maruz kalan her evladımızın eli sıkıca tutulmalıdır. Bugün bu olayı yaşayan otizmli evlatlarımızdan ve ailelerinden ivedilikle özür dilenmeli ve bu tür vakaların yaşanmaması adına ilgili bakanlıkların tüm kurumlarda gerekli farkındalıkların yaratılması sağlanmalıdır” dedi.

İlgili Haber: