Gündem
Eğitim
Kamu Haberleri
Sendikalar
Yazarlar
Köşe Yazıları
İletişim
  “BİR KADIN CİNAYETİ DAHA YAŞANDIKTAN SONRA MI ÖNLEM ALACAKSINIZ”

“BİR KADIN CİNAYETİ DAHA YAŞANDIKTAN SONRA MI ÖNLEM ALACAKSINIZ”

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Gülruh Hatun Kız Yurdu öğrencileri ve bölge sakinlerinde korku ve paniğe neden olan taciz olaylarını Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li vekil, gerekli önlemlerin alınmadığı gerekçesiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde “Bir öğrencinin ya da bir kadının hayatıyla bedel ödemesinden sonra mı önlem alacaksınız” diye sordu.

Sıklıkla yaşanan taciz olaylarına karşı gerekli güvenlik önlemlerinin alınmamasına ve Kasım ayında yaşanan taciz olayıyla ilgili şahsın para cezasıyla serbest bırakılmasına tepki gösteren CHP’li vekil, her gün yaşanan acılara bir yenisinin daha eklenmemesi için yetkilileri göreve çağırdı.

 

Gerekli güvenlik önlemlerinin alınması için konunun takipçisi olacağını da belirten Kayışoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle hazırladığı önergesinde de şunları kaydetti:

“Bursa’nın Nilüfer ilçesinde Ertuğrul Mahallesi sınırlarında bulunan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) ait Gülruh Hatun Kız Yurdu öğrencileri, özellikle Altınşehir metro çıkışındaki arazide yaşanan taciz olayları nedeniyle dışarı çıkamaz hale gelmişlerdir. Yeterli aydınlatma, kamera ve güvenlik önlemlerinin olmamasından dolayı sıklıkla meydana gelen taciz olaylarının sonuncusu Kasım ayında yaşanmış ve kızlara cinsel organını göstererek sözlü tacizde bulunan şahıs, yakalandıktan sonra bir ay bile dolmadan serbest bırakılmıştır. Hem öğrenciler hem de kadın dernekleri ve bölge halkı, basın açıklamalarıyla konuyu kamuoyunun dikkatine sunmalarına rağmen gerekli önlemlerin alınmadığı görülmektedir”.

Kayışoğlu şu sorulanının Bakan Soylu tarafından yanıtlanmasını istedi:

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde Ertuğrul Mahallesi sınırlarında bulunan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) ait Gülruh Hatun Kız Yurdu civarında yaşanan taciz olaylarına karşı neden gerekli önlemler alınmamaktadır?

 

 

Taciz olaylarının sıklıkla yaşandığı özellikle Altınşehir metro çıkışındaki arazi ve çevresi neden kameralarla donatılmamakta, kaldırımlar dahil gerekli aydınlatmalar neden yapılmamaktadır?

Altınşehir metro çıkışıyla Gülruh Hatun Kız Yurdu arasında ring araç seferlerinin düzenlenmesine yönelik Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bir çalışması var mıdır?

Hem yurtta kalan öğrencilerin hem de bölge halkının huzurunu kaçıran ve can güvenliklerinden endişe duymalarına neden olan taciz olaylarının engellenmesine yönelik tedbirler, bir kız öğrencinin ya da bir kadının hayatıyla bedel ödemesinden sonra mı alınacaktır?

İlgili Haber: