Gündem
Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bilim ve Teknoloji
İletişim
Künye
  ‘Bayrakları mevzuata aykırı kullanmayın’

‘Bayrakları mevzuata aykırı kullanmayın’

MEB’den okullara Türk Bayrağı uyarısı, ‘Bayrakları mevzuata aykırı kullanmayın’

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Türk Bayrağı’nın okullarda mevzuata aykırı olarak kullanıldığına yönelik şikayetler üzerine okulları resmi yazıyla Türk Bayrağı’nın resmi mevzuata uygun olması konusunda uyardı. 

Bakanlık; 2019-2020 eğitim öğretim yılının başında tüm okullara “eğitim hizmetlerinin amacına uygun olarak gerçekleştirilebilmesi” için gönderdiği uyarıda;  “Atatürk büstü ve Atatürk Köşesi” düzenlenmesi, oda ve dersliklerde Atatürk fotoğrafı, İstiklal Marşı ve Gençliğe Hitabesi levhalarının bulundurulmasının yanı sıra Türk Bayrağı’nın sürekli gönderde asılı bulundurulması ve korunması talimatını vermişti. Ancak söz konusu uyarıya karşın bakanlığa Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden çok sayıda şikayet geldi.

Tüm okullara bayrak talimatı

Artan şikayetler üzerine bakanlık, talimatlara uymayan okul yöneticilerini son olarak resmi yazı gönderdi. “Türk Bayrağı Kullanımı” başlıklı bakanlığın yazısında; “CİMER sistemi üzerinden yapılan yoğun başvurularda Türk Bayrağımızın mevzuata aykırı şekilde kullanımına dair şikayetler yapılmaktadır. 2893 sayılı Türk Bayrağı Kanunu ve ilgili mevzuat gereğince Türk Bayrağı kullanılırken usul ve esaslara uyulması, keyfi kullanıma izin verilmemesi ve gerekli hassasiyetin gösterilmesi” talimatı verildi.