FETÖ toplantılarından çıktı, seminerlere girecek!

MEB’in okullardaki Rehberlik ve Danışmanlık Merkezleri’ni budayarak yerine din bazlı öğretiler koyma yöntemi devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nden gönderilen resmi bir yazıda, İstanbul’daki okullara bir dizi seminer verileceği duyuruldu. Asıl ilginç olan ise bu seminerlerin odağındaki isim, daha yakın bir zamanda Fethullah Gülen ile anılıyordu!

Daire başkanı Uğur Tecir imzalı resmi yazıda, günümüz dünyasında teknoloji, insan hakları, demokrasi, bilim ve eğitim gibi alanlardaki gelişmelerin iyi neticeler kadar olumsuz yansımaları da olduğu ileri sürüldü. Irkçılık, İslam karşıtlığı, duyarsızlık gibi birçok kötü özelliğin yaygınlaştığı tespitinin yapıldığı resmi yazıda, buna karşın  bir dizi eğitici seminer verileceğini ilan etti.

Yazıdaki şu paragrafın altında yatanı ise mektepli gazete eşeledi:

“Ülkemizin tarihi birikiminin doğru ve sağlıklı temeller üzerine inşa edilmesi amacıyla İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi desteği ile Medeniyetler İttifakı Türkiye Ulusal Eşgüdüm Kurulu   Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa tarafından Medeniyet Nehri, Medeniyetlerarası Etkileşim ve Medeniyetler Çatışmasından Medeniyetler İttifakına olmak üzere üç bölümden oluşan ‘Medeniyet Bilinci Seminerleri’ adıyla yeni bir seminer dizisi başlatılmıştır.”

Peki bu dahiyane fikrin arkasındaki Bekir Karlığa kim? Onu da Mektepli Gazete açıklıyor. İHL geçmişli Karlığa, 1993 yılında ilahiyat profesörü oldu. Mesleki ilgi alanları ise onu ilginç yerlere yönlendirdi.

BAKIN KİTAPLARI ANLATILACAK O İSİM KİM!

Bekir Karlığa, Fetullah Gülen’in onursal başkanı olduğu Abant Platformu’nun toplantılarına tam 5 kez katılmıştı. Karlığa, FETÖ’nün Abant Platformu’nun toplantılarının müdavimliğinin yanı sıra örgütün lideri Gülen’in de savunucularından biriydi.

Marmara Üniversitesi öğretim üyesi olduğu dönemde Bekir Karlığa, 2004 yılında verdiği bir röportajda, Zaman’da Nuriye Akman’ın yaptığı Fethullah Gülen dizisine ilişkin görüşlerini aktarmıştı. Gülen’in eleştirildiği o dönemde Bekir Karlığa, Gülen’e bu röportajıyla destek vermişti.

“Genel olarak nasıl buldunuz Fethullah Gülen’in söylediklerini?” sorusuna Bekir Karlığa şöyle yanıt verdi:

“Genel olarak gerçekçi buldum. Türkiye ve dünya gerçeklerini yansıtan bir tarafı vardı ve meselelere ılımlı ve sağduyulu yaklaşıyor. Zaten Gülen’in görüşlerindeki o ılımlı hava, on yıldır Türkiye’nin hemen her konusunda kendisini göstermektedir. Yapılan söyleşide de aynı atmosferi bulmak mümkün. Tespitleri son derece gerçekçi. Meselelere iyi niyetle çözüm getirmeye çalıştığı anlaşılıyor. Dini noktadan baktığımızda herhangi bir grup, cemaat veya klik anlayışının ötesinde, global anlamda Müslüman dünyasını ilgilendiren sağlam tespitler olduğunu görüyoruz.”

 

MEKTEPLİ’NİN NOTU:

15 Temmuz’un ardından FETÖ ile iltisaklı olmayan yüzlerce eğitimcinin meslekten ihraç edildiği şu günlerde, geçmişinde Gülen’i övdüğü ortada olan bu şahsın imam hatiplerde “eserlerinin” okutulacak olması çelişki içermektedir. Kendini aklayan öğretmenler bile okullara giremezken, birçok FETÖ iddianamesinde örgüt üyeliğiyle bağdaştırılan Abant Toplantıları’nın hararetli katılımcısı olan Karlığa’nın fikirlerinin taze dimağlara enjekte edilecek olması hem adaletsiz, hem korkutucudur.

Her şeyden öte; kendisi Fethullah Gülen’e kanan bir insan, gençlerin, internetin zararlı yanlarına kanmamaları için seminer verecek son kişidir. Bakan Ziya Selçuk’un her fırsatta dilinden düşürmediği “çağı yakalamak” tabiri, ancak ve ancak gençlerimize nelerin, nasıl, hangi koşullarda ve kimler tarafından öğretileceğinin hakkaniyetli, bilimsel şekilde belirlenmesiyle olacaktır.