‘Fatih projesi sonlanma noktasında’

Birgün gazetesine konuşan gazetemizin de yazarı  Eğitim Uzmanı Ali TAŞTAN, MEB’ in yapay zeka temelli bir sistem kurma düşüncesine karşı, ” Fatih projesi gibi skandallar yaşanabilir” dedi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Yapay Zekâ temelli bir sistem kuracağız, bir aya kadar MEB’in yapay zekâ stratejisi çıkacak” sözlerini değerlendiren TAŞTAN, “Ben çok mümkün görmüyorum” dedi.

“Fatih projesi iflas mı etti?”

Daha önce “Fatih Projesi iflas mı etti” haberimize de atıfta bulunan Birgün Muhabiri Meral DANYILDIZ’ ın haberinde şu şekilde devam ediyor: “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Yapay zeka temelli bir sistem kuracağız. Bir aya kadar MEB’in yapay zeka stratejisi çıkacak” diyor. Oysa sadece tablet ve akıllı tahtadan ibaret olan FATİH projesi bile bugün işlevini kaybetti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2011 yılında FATİH projesini (Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi Projesi) hayata geçirmişti. Proje kapsamında ilk olarak ihtiyacı olan okullara tablet ve akıllı tahta desteği sağlandı. MEB, şimdi ise aynı kapsamda akıllı tahta ihtiyacı olan okullara, diğer okullardan takviye yapmaya başladı. MEB’in ihtiyaçları belirleyerek vermiş olduğu akıllı tahtaları söküp başka okullara takviye yapması “Fatih projesi iflas mı etti?” sorusunu akıllara getirirken, Ziya Selçuk “Yapay Zeka temelli bir sistem kuracağız, bir aya kadar MEB’in yapay zeka stratejisi çıkacak” diyor.”

‘MEB ekonomik anlamda akıllı tahta alamayacak durumda’

Haberin devamında değerlendirmelerine devam eden gazetemizin de yazarı eğitim uzmanı Ali TAŞTAN, “MEB ekonomik anlamda akıllı tahta alamayacak durumda. Bütçe kısıtlı. Fatih projesi sonlanma noktasında. Eğitimde teknolojiye elbette ihtiyaç var. Ama ön hazırlığı yapılmadan, pilot uygulama yapılmadan, sadece cumhurbaşkanına yaranmak ve halkı kandırmak için yaparsanız sonuç bu noktaya gelir. Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bütçesi FATİH Projesinin başladığı yıllarda yükselişe geçmiş, 2018 yılından sonra öngörülen bütçelerde ise ciddi düşüş meydana gelmiş. Önceki yıla göre, 2019 yılı bütçesindeki %78,8 oranında azalma var. 2018 yılında 1 milyar 35 milyon olan bütçe, 2019 yılında 219 milyona düşmüş durumda. Bu veriler FATİH projesinin bittiğinin önemli emareleridir.” dedi.

Fatih projesi gibi skandallar yaşanabilir

TAŞTAN, bu projeyi eğitim sistemimize nasıl entegre edeceğimizi sorgularken şunları söyledi: “Ülkemiz teknik anlamda gelişecek tabii ki ve yapay zekayla ilgili çalışmalar son hızıyla devam ettirilecek ama bunun her sınıfı bilgisayar çöplüğü haline getirerek yapamayız. Belli kuralları vardır. Her okulda teknolojiyi geliştirme gibi bir misyonumuz yok. Eğitim sistemimizin uzmanlaşması, alanlara ayrılması gerekiyor. Bu alanlarda ilerledikleri zaman bilişimle ilgilenecek çocuklarımızı da son teknolojiyle donatıp ondan sonra harekete geçmemiz gerekir. Bunu da yapabileceklerini düşünüyorum. Yapay zeka derken bakan ne yapmayı hedefliyor? Biz bunu eğitim sistemimize nasıl entegre edeceğiz? Nasıl geliştireceğiz? Ben çok mümkün görmüyorum. Yine bir Fatih projesi gibi skandallar yaşanabilir. Bakan somut olarak hiçbir şey yapmıyor.”