Erdoğan’ın kurdurduğu vakfa mini Bakanlık yetkileri

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kurulan, yapısının çoğunu iktidara yakın kişiler oluşturduğu ve dev bir bütçe tanındığı için muhalefetin karşı çıktığı Maarif Vakfı, yüksek yargı kararıyla özel yetkilere kavuştu.
Türkiye Maarif Kanunu 28/6/2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmış ve Cumhuriyet Halk Partisi tarafından 5 maddesi Anayasa Mahkemesi’ne götürülmüştü.
Kanunla ilgili Anayasa Mahkemesi kararı 10 Ocak tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Anayasa Mahkemesi dava konusu tüm maddelerin reddine karar verdi.

Hikmetinden sual olunmaz bir vakıf

Anayasa Mahkemesi kararı ile Türkiye Maarif Vakfının yurt dışında yurt vb tesisler açmasının önü açılmış oldu. Ayrıca Türkiye Maarif Vakfı yurt içinde ve dışında kurumlarında görev alacak eğitmenleri yetiştirebilecek. Bunun yanı sıra Türkiye Maarif Vakfı kurumlarında görev alacak okutman, danışman ve akademisyenleri yetiştirmek amacıyla tesis kurabilecek ve eğitim programları düzenleyebilecek. Ayrıca yurt dışında kamuya ait varlıklar Türkiye Maarif Vakfı’na bedelsiz olarak devredilebilecek.
Anayasa Mahkemesi, gündeme aldığı kanunda bulunan “Bakanlar Kurulu” ifadesinin KHK ile Cumhurbaşkanı şeklinde değişmesini gerekçe göstererek, itiraza konu madde hakkında karar verilmesine yer olmadığına karar verdi.
Anayasa Mahkemesinin “Bakanlar Kurulu” ifadesinin KHK ile “Cumhurbaşkanı” şeklinde değişmesini gerekçe göstermesi ve ilgili maddeyi gündemine almaması siyaseten verilmiş bir karar olarak yorumlandı.

İŞTE AYM’NİN İLGİLİ KARARI: