Emniyet’ten üniversitelere ‘fişleme’ raporu!

Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından aralarında ODTÜ, Ankara, Gazi, Hacettepe’nin de bulunduğu bir grup üniversitenin öğrencilerine yönelik ‘fişleme dosyası’ hazırlandığı iddia edildi. Üniversite rektörlüklerine ve yurt müdürlüklerine gönderildiği aktarılan ‘gizli’ ibareli bir dosyada, haklarında sonuçlanmış yargı kararı olmamasına karşın bazı öğrenciler hakkında Emniyet’in bir soruşturması olduğu belirtildi. Emniyet’in üniversite yönetimlerinden  listede yer alan öğrenciler hakkında ‘idari işlem’ başlatılmasını istediği ileri sürüldü. 

Emniyet’in 2017 yılında başlattığı soruşturmada Kırıkkale-İstanbul-Bartın-Balıkesir-Eskişehir’deki üniversitelerde okuyan öğrencilerin 2 yıldır fişlenmiş olduğu anlaşılan dosyaya göre, üniversite öğrencileri hakkında çeşitli cezalar verilmesi talep edildi.

Öğrencilerin yurttan atılmaları istendi

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre,  dosya’da  “adı geçen üniversite öğrencileri hakkında, Yükseköğretim Kanunu’nun 54. maddesi gereğince, gerekli idari işlemler yapılarak, sonucundan Valiliğimize bilgi verilmesi” ifadeleri kullanılırken, “anarşik veya ideolojik olaylara katılan veya bu olayları tahrik ve teşvik eden öğrencilere; eylem başka bir suçu oluştursa bile ayrıca uyarma, kınama, bir haftadan bir aya kadar veya bir veya iki yarıyıl için kurumdan uzaklaştırma veya yükseköğretim kurumundan çıkarma cezaları verilir” denildi.

Üniversitelerden idari işlem yapmasını isteyen Emniyet, bilgi olarak YÖK Başkanlığı’nın yanı sıra aynı yazıyı isim listesi ile 6 şehirdeki Kredi Yurtlar Kurum İl Müdürlüğü’ne gönderdi. Kanun kapsamında cezaların öğrencinin dosyasına ve siciline işlenmesi öngörülürken, yazının yurt müdürlüklerine gönderilerek işlem yapılması talebi, öğrencilerin burslarının kesilmesi ve yurtlardan çıkarılması talebine dönüştü.