Eğitim İş’ten yeni çalışma takvimine tepki

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un bugün açıkladığı 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının çalışma takvimine Eğitim İş’ten tepki geldi. Eğitimin yığılmış sorunlarına hala çözüm üretilmediğinin altı çizilen açıklamada, daha fazla tatil içeren bu yeni takvimin bir oyalama hamlesi olduğu ifade edildi.

‘Bu metodun bilimsel olduğu bir safsatadır’

Sendika tarafından yapılan açıklamanın devamı şöyle:

Göreve gelir gelmez her ay yeni bir program açıklayacağını, her ay bilimsel ve akademik projeleri hayata geçireceğini, derhal 3 yıllık bir yol haritası oluşturacağını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sözlerini tutmak yerine “dostlar alışverişte görsün” mantığıyla içi boş açıklamalar yapmaya devam etmektedir. Bakan Selçuk, bugün gündeme getirdiği bol ara tatilli çalışma takviminin öğrenci ve öğretmenleri rahatlatacağını, bunun bilimsel olarak da belirlendiğini söylese de durum bunun tam tersidir. Öğrenci ve öğretmenleri rahatlatacağı söylenen takvim, tüm eğitim camiasını endişelendirmiş, “nasıl olacak?” diye kara kara düşünmeye itmiştir. Ayrıca bu metodun bilimsel olduğu da bir safsatadır. Bu takvimin “faydalarının” ölçülebilmesi için bir pilot uygulamaya gidilmemişken, kervan yolda dizilir mantığıyla harekete geçilmiş; bu apar topar hale ise “bilimsel” tabelası asılmıştır. Bu takvimi bazı Avrupa ülkelerinde uygulandığını söyleyerek savunmak da bir o kadar bilimsellikten uzaktır. Yeni takvimin benzeri bir tempoya sahip o ülkelerin eğitim sistemleri çok daha farklı ve bu metoda uygundur.

Oysa bizim sistemimize uygun olup olmadığı büyük bir soru işareti olarak ortada durmaktadır. Her tatil öncesi rehavetin hakim olduğu okullarda ders işlenmediği, birçok öğrencinin rapor alarak tatilini uzatıp seyahate çıktığı gibi pratik unsurların da hesaba katılmadan açıklanan yeni takvim, en az bir kuşağı daha deney tahtası haline getirecektir.

‘Gelişigüzelliğin adı bilimsellik oldu’

Ayrıca bu ara tatillerin bazılarında çocukların yardımlaşma faaliyetleri gibi etkinliklere katılacağını açıklayan Bakan Selçuk, “Bu takvim, çocukları dernek adı altında faaliyet gösteren tarikatlara itmenin başka bir yolu mu olacak?” diye düşündürmektedir.

Eğitim-İş olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan cevap bekliyoruz:

  • Bu yeni takvimi hangi bilimsel verilere dayanarak oluşturdunuz?
  • Neden bir pilot uygulamaya gitmeden, böyle kapsamlı bir değişikliği birden yaptınız? Aceleniz neydi ve bu oyalama taktiğiyle neleri kapatmaya çalışıyorsunuz?
  • Daha göreve geldiğiniz ilk günlerde verdiğiniz sözleri hala tutmamanızın nedeni nedir? Bu gelişigüzel açıklamalarınızla o vaatleri mi unutturmak istiyorsunuz?

‘Bu takvim hangi yaraya derman olacak?’

Bilinsin ki kamuoyu bir açıklama beklemektedir. Gerici dernek ve vakıflara okullar arka bahçe edilmişken, atamalarda liyakatın adı bile anılmazken, birçok ilde ikili eğitim uygulamaları sürerken, gerici yöneticiler hâlâ koltuklarında otururken, yani eğitimin AKP tarafından yaratılmış ve kronikleştirilmiş sorunları hala bir ceberrut gibi ortada dururken, bu takvim hangi yaraya derman olacaktır?! Eğitim-İş olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a bu oyalama taktiklerine aldanmadığımızı söylüyor ve derhal kapsamlı, tatmin edici bir açıklama yapması çağrısında bulunuyoruz.