Eğitim gündeminde bu hafta öne çıkanlar

1. Okullara yeni tatil düzenlemesi açıklandı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 13 haftalık yaz tatilinin iki haftasının nisan ve kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak planlandığını açıkladı.

2. Özel öğretim kurslarının kapatılma tarihi ertelendi!

Ocak ayında temel liselerin ve özel eğitim kurslarının 2018-2019 eğitim yılının sonunda  kapatılacağı duyurulmuş, bu ilan, özel eğitim kurumu sahiplerinden tepki çekmişti. Bazı uzmanlar, “Bu kursların yerine ne koyulacak? Altyapı sorunu var” derken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bizzat devletin bu boşluğu dolduracağını söylemişti.

3. Yüksek Yargı’dan sendikalar için emsal karar

TÜRK EĞİTİM SEN Niğde Şube Başkanı İhsan Uğraş’ın direnci, sendikacılar açısından tarihi bir kararla sonuçlandı.
25.08.2014’te sendikanın 30 üyesiyle beraber basın açıklaması yapmak için Niğde Valiliği önüne gelen Uğraş, Valilik önünde basın açıklaması yapmanın bizzat Valilik tarafından yasaklandığı yanıtını almıştı. Açıklamayı yaparlarsa haklarında idari para cezası kesileceğini öğrenen sendikacılar, yine de basın açıklamasını gerçekleştirmiş ve 15 dakika sonra Valilik önünden olaysız şekilde dağılmışlardı.

4. MEB yönetici atama takvimini yine değiştirdi

Milli Eğitim Bakanlığı yönetici atamada, yeniden görevlendirme ve göreve başlama tarihini 27 Haziran ve 1 Temmuz tarihleri arasına erteledi. Bugünlerde sonuçların açıklanması ve göreve başlamaların olacağı bekleniyordu. Buna göre atama takvimini haziran ayının sonuna atmış oldu