Eğitim gündeminde bu hafta öne çıkanlar

1. İlkokullar altı yıl olmalı

1800’lü yılların ortalarında zorunlu eğitimin altı yıl olduğunu görüyoruz. 2012 yılına geldiğimizde ise zorunlu eğitim 12 yıla çıkarıldı. Ancak 1923 yılında 5 yıl olan ilkokullardaki eğitim süresi, 2012 yılında 4 yıla indirildi. Ayrıca 60 aylık çocuklar okula başladı.

4+4+4 eğitim modeli ile 42 bin 500 sınıf öğretmeni norm dışına çıktı. Bu öğretmenlerin bir kısmı yan alanlarındaki branşlara geçti. Bu değişiklik sonrasında çoğu mutsuz oldu.

Peki küçük yaşta okula başlayan öğrencilere ne oldu?
60 aylık okula başlayan çocuklar, 108 aylık iken (9 yaşında) ilkokulu bitirdi. 111 aylık iken ortaokula başladı. Tabi 2014 ten bu yana ilkokula başlayan çocukların tamamı 60 aylık değil. Daha büyük çocuklarımız da var içlerinde. Bu karma yapı birbiriyle uyum sağlayamadı. 2012 yılından beri yaklaşık 9 milyon çocuğumuz sisteme girdi.

60 aylık çocukların, yani 5-5,5 yaşındaki çocukların ilkokula başlaması ile ciddi sorunlar yaşanmaya başlandı.
7 yıldır, bakanlık bu soruna uzaktan BAKMAYA devam ediyor.

 

2.Konya’da okul zilleri susmaya başladı

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kararıyla, kentte ilk ve orta dereceli okullarda yeni bir karar yürürlüğe girdi.

Kentte geçen hafta itibariyle ilk ve orta dereceli okullarda zil çalma uygulaması kaldırıldı. Kararla birlikte hem gürültü kirliliğinin önüne geçilmesi, hem de öğrencilerin zamanın öneminin farkına varması amaçlanıyor. Alınan kararı sosyal medya hesabından duyuran İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, ”Okul zillerimiz susuyor. Çünkü; çocuklarımızın zamanın öneminin farkında olmasını ve onu yönetmeyi okulda öğrenmelerini, çocuklarımızın öğretmenlerimizden ‘iyi dersler’i duymalarını, hasta, yaşlı ve çocukların daha mutlu olmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

3.LGS kılavuzunu anlama rehberi

LGS 2019 Liselere Giriş Sınavı Kılavuzu yayınlandı.

Kılavuza göre;

  • 3-14 Nisan 2019 tarihleri arasında başvurular alınacak.
  • 01 Haziran 2019’da merkezi sınav yapılacak.
  • 24 Haziran 2019’da sınav sonuçları açıklanacak.
  • Sınavla öğrenci alacak olan okulların kontenjanları 126 bin 510’dan, 139 bin 123’e yükseltildi.
  • Merkezi sınav 8’inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak.
  • Sınav iki bölümden oluşacak. Birinci bölüm 50 sorudan oluşan sözel alan, ikinci bölüm 40 soruluk sayısal alandan oluşacak.
  • Sözel alanda Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil, sayısal alanda ise Fen Bilimleri ve Matematik soruları yer alacak.

4.İmam hatip ile meslek liseleri ‘Nitelikli’ okul olmakta ilk sırada

Sınavla öğrenci alacak olan okulların kontenjanları 126 bin 510’dan, 139 bin 123’e yükseltildi.

‘Nitelikli’ olarak tanımlanan okulların büyük bölümünü yine imam hatip ve meslek liseleri oluşturdu. Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerine 86 bin, imam hatip ve meslek liselerine ise 53 bin kontenjan ayrıldı.

MEB, öğrencilerin merakla beklediği Liseye Geçiş Sınavı’na ilişkin kılavuzu ve yönergeyi yayımladı. ‘Nitelikli’ tarif edilen okulların büyük bölümü yine meslek ve imam hatip liselerinden oluştu.

En çok tercih edilen üç okul türü için 86 bin 110 kontenjan ayrılırken imam hatip ve meslek liselerine 53 bin kontenjan ayrıldı.

Sınavla öğrenci alacak okul sayısı bin 367’den bin 531’e çıktı.

 

5.Yönetici seçme sınavı giriş belgeleri açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM), Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara müdür ve müdür yardımcısı seçmek için ilk kez düzenlenecek “Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı”nın (2019-MEB-EKYS) giriş belgeleri yayımlandı.

ÖSYM tarafından yapılan duyuru şöyle:
21 Nisan 2019 tarihinde uygulanacak olan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavına (2019-MEB-EKYS) başvuran adayların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemi tamamlanmıştır. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden saat 14.00’den itibaren edinebileceklerdir.