Edirne’de çocuklar için okuma şenliği

Edirne Belediyesi, çocuklar ve aileleri için Edirne Kent Ormanı’nda çocuk okuma şenliği düzenledi. Çocukların hem doğa keyfi hem aileleri ile birlikte olmaları için Edirne Kent Ormanı’nda düzenlenen şenliğe aileler ve çocuklar yoğun ilgi gösterdi. Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu “Amacımız Edirne’mizde çocuklarımızın, gençlerimizin herkesin kitapla buluşması.Şunu çok iyi biliyoruz ki okuyan bir gençlik, okuyan bir toplum yaratırsak geri kalmışlığımızı ve güneşimizi daha da aydınlatırız”dedi.

 

Amaç çocukları ve gençleri kitaplarla buluşturma

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu,yaptığı konuşmada  “ Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın çocuklara bir sözü vardı. O da 15 günde bir Edirne’nin muhtelif yerlerinde iklime göre çocukları kitapla buluşturacaktık. Bunun bugün birincisini yapıyoruz. Recep Başkan’ın acil işi çıktığı için katılamadı ama kendisi bütün çocuklara bol kitaplı günler diledi. Bizim için Edirne’mizde çocuklarımızın, gençlerimizin herkesin kitapla buluşması. Edirne Belediyesi’nin de en önemli görevlerinden birisi, halkın okuma seviyesini ve bu anlamda gerçekten ihtiyacımız olan eğitim seviyesini yükseltmek olmalıydı. Onun için de biz Recep Başkan’ın da talimatıyla kendisinin de Atatürk’ü söylevden seçkiler diye bastırdığımız ve kendisinin çok önem verdiği kitabı ve diğer kitaplarımızı da burada çocuklarımıza hediye ediyoruz. Şunu çok iyi biliyoruz ki okuyan bir gençlik, okuyan bir toplum yaratırsak geri kalmışlığımızı ve güneşimizi daha da aydınlatırız. O anlamda geri kalmışlığımızı ve bu ülkenin kaderini değiştirecek okuyan çocukların ve kitaba sevgi ile dokunan insanların olduğu topum yaratmak zorundayız”dedi.

 

‘Kitaplarla insanların yaşam düzeyi artar’

Kütüphane ve kitaplarının ne kadar önemli olduğunu söyleyen Başkan Yardımcısı Tanrıkulu “Bugün Söğütlük Ormanı’nda çocuklarımız, gençlerimiz, anneler, babalar buraya heyecanla kitaplarımızı almak ve Atatürk’ümüzün söylevinin de içerisinde bulunduğu yine Başar Hocamızın da kitaplarının bulunduğu masallarla ve öykülerle büyüyorlar. Edirne Belediyesi bu anlamda sosyal belediyecilik anlamında da çok ciddi işler yapıyor. Geçen Kütüphaneler Haftası’ydı. Kitapların ne kadar önemli olduğunu biz biliyoruz. Kütüphane açarsak ve kitapları arttırırsak, insanların yaşam düzeyini ve bilincini arttırıyoruz. O anlamda Edirnelilere ilgisinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Kitaplar neredeyse kalmadı” dedi.

 

‘Bu şenliği devam ettireceğiz’

Tanrıkulu “Başkanımızın çocuk şenliği anlamında ve farklı lokasyonlar da bu şenliği devam ettireceğiz. Kitap evleri ile konuşuyoruz, Edirne’de ki kitap evleri ve yayıncılığı ile konuştuğumuzda diğer yayın evlerine göre çok daha fazla olduğunu görüyoruz. Özellikle Edirne Halkı’nın kitaba ilgisi, okuma yazmaya olan ilgisi daha önceki orta okul sonrası sınavlarda, Türkiye’de ilk 3’e girer bizim şehrimiz. O anlamda ebeveynler çocuklarını okutmak ve eğitmek için ellerinden gelen bütün imkanları kullandıklarını biliyoruz. Edirne 150 bin nüfuslu bir merkez. Bunların içerisinde üniversite öğrencilerimizde  fazla. Yapılan bir etkinlik, yazar söyleşisi ya da bir tiyatro da o ilgiyi gördükçe diyorum ki evet Edirnelilerin bu anlamda çok büyük teveccühü var”dedi.